Ловец съм. Какви права и задължения имам?

Няма по-съвършен Закон от този на Природата. За да бъдат съхранени гордите традиции на поколенията в съвременната реалност и за да се избяга от анархичното прилагане на пагубна човешка сила над природата са нужни правила. И защото усещам жаждата за лов в кръвта си, бих искал/а да науча нещо повече за ловците. Колко ограничени са правата им? Колко конкретни - задълженията? Колко би ми струвало да се включа в следващата дружинка? Говорете ми, параграфи, говорете ми….

На лов за ловен билет! Как? Къде? Колко? Докога?

Ловният билет ми дава право на лов, а ловното право, от своя страна, ми гарантира правото на ловуване и придобиване на дивеч, ловни трофеи и дивечови продукти. За да придобия право на лов, трябва да се запиша за специализиран курс, с продължителност от 3 до 6 месеца.

Аз съм пълноправен ловец, ако:

Ловният билет се издава в рамките на 7 календарни дни от съответното държавно горско стопанство. За целта към писменото си заявление прилагам и удостоверението си за придобито право на лов, членска карта към ловно сдружение, снимки (2 бр.) и документ за платена такса.

Мога да упражня правото си на ловуване само:

Ето и сумите, които трябва да имам предвид, преди да се захвана с приключението, наречено ловуване:

С какво трябва да се съобразя като ловец-любител?

Преди всичко - с обекта на лова си! Необходимо е да съм наясно кои животински представители са разрешените залов.

Къде може и къде не може…

Малко думи за ловната дружинка...

След като придобия правото си на лов, мога да стана част от ловна дружина спрямо нейните интереси за стопанисване и опазване на дивеча. За сформирането на една ловна дружина са необходими най-малко 20 ловци, като всеки ловец може да членува само в една ловна дружина! Внимание! Правото на лов включва и задължението ми за опазване на дивеча! От изключително значение е да съм наясно, че дивечът на територията на Република България е частна държавна собственост! Стопанисването му се случва в рамките на ловностопански райони на популационен принцип. Изключение прави само този, който е закупен легално от държавните ловни стопанства, ловни сдружения и др., и се отглежда във ферми или бази за интензивно стопанисване. Тогава купувачът на практика се превръща и в собственик на дивеча.

Време за контрол по време на лов. Забраните на календара пред дулото на пушката ми:

Отговорникът с контролна власт е министърът на земеделието и храните в съдействие с Изпълнителната агенция по горите. Ако искам да ловувам по правилата, ще трябва да внимавам със следното:

Нещо лично между мен и дивеча…

Ловуването далеч не се състои само в убиването на дивеча. ловувам също и като улавям, преследвам, вземам, пренасям, укривам, съхранявам, обработвам, пренасям намерен дивеч, събирам или вземам яйца от птици, които също са обект на улов. Допустимите средства за улов са:

Важно! Не е ловуване, когато действието е извършено посредством пистолети и револвери с дължина до 300 мм на длъжностни лица при и по повод изпълнение на служебните им задължения! Абсолютно забранено е ловуването посредством огнестрелни оръжия; капани, примки и мрежи за неизбирателен лов; огледала и други заслепяващи предмети; елекрически уреди, способни да убиват или зашеметяват! [toggles][toggle title=Източници]Закон за лова и опазване на дивеча (ЗЛОД):чл. 2 - относно придобиване право на собственост върху дивеча;чл. 3, ал. 1във вр. с 21, ал. 2 - относно опазване на дивеча; чл. 4, ал. 1във вр. с 14; 15; 16, ал. 1 - относно контролната функция на органите; чл. 5, ал. 2, 3 - относно определяне на обект на ловуване;чл. 6; 7, ал. 5, 7 - относно определяне на ловна площ; чл. 21, ал. 1 - относно правото ми на ловуване; чл. 22, ал. 1 - относно правата ми на пълноправен ловец;чл. 22, ал. 5 - относно правата на ловеца за ловна площ;чл. 23 - относно спецификата на ловния билет; чл. 24 - относно освобождаването от писмен изпит за разрешително;чл. 28 и 29 - относно дефиниране и права на ловната дружина;чл. 43, ал. 2 - относно дефиниране на ловуването;чл. 59 - относно правото ми на притежание на улова;чл. 64а, 65 - относно забраните по време на ловуване;Приложение № 1 - относно обекта на лов.Наредба за размера на обезщетенията за щетите, нанесени на дивеча:чл. 2 - относно размера на обезщетенията за щетите, нанесени на дивеча спрямо неговия вид.Правилник за прилагане на закона за лова и опазване на дивеча (ППЗЛОД):чл. 22 - относно стъпките при издаването на ловен билет; чл. 60 - относно забраните при ловуване.Тарифа за таксите, които се събират по Закона за лова и опазване на дивеча:чл. 1, ал. 1 - относно полагането на изпит за придобиване право на лов;чл. 2, ал. 1 - относно издаването на билет за лов на български граждани; чл. 2, ал. 2 - относно годишната такса за презаверката на ловния билет;чл. 5 - относно издаването на писмено разрешително за ловчл. 7 - относно оценката на ловните трофеи;чл. 8 - относно придобиването на право на собственост върху паднали дивечови рога;чл. 9 - относно издаването и съгласуването на писмени документи и техни дубликати. [/toggle][/toggles]

Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:

Петилина

Петрова

23.6.2017

Избрани от редакцията

Най-новите статии

Още от близо 1000 статии

Потърси правата си