Отивам на пазар и в едно магазинче виждам часовника, за който събирам пари от доста време. Продавачката ми казва, че това е имитация, която изглежда досущ като оригинала, и ще ми го даде на изгодна цена. Сделката не е за изпускане! Плащам цената и вземам часовника.
Една вечер докато хапвам в любимия си ресторант, един господин идва при мен и заявява, че това е неговият скъп часовник, който са му откраднали, и настоява да му го върна. Като доказателство ми показва, че с малки букви на часовника са гравирани неговите инициали.
Как да реагирам, когато съм закупил крадена вещ?
Ситуациите, описани по-долу, са относими само към случаите, при които за продажбата на движима вещ законът не изисква форма (напр. писмена форма с нотариална заверка на подписите, както при МПС). Всички тези правила мога да приложа не само при покупка на откраднат часовник, а и на телефон, дреха, колело, селскостопанска продукция и изобщо всякакви движими вещи.
NB! Задължително е при покупката да вещ да изисквам касов бон, квитанция, разписка и др. от продавача, което да ми послужи като доказателство от къде и за каква сума съм закупил въпросната вещ.
Ако собственикът на часовника се съгласи, аз мога да му го заплатя и той да остане за мен. Платената сума ще мога да изискам от продавача, заедно с лихвите от деня на плащането и разноските ( напр. таксата за превод на сумата).
Господинът, който твърди, че вещта му е открадната, ще трябва да докаже това, като ми представи копие от жалба за кражба, подадена в съответното РПУ или в прокуратурата. От този момент аз съм длъжен да предоставя часовника на компетентните органи, за да могат те да проведат разследване.
Ако се окаже, че от кражбата са изминали повече от 3 години, аз гордо мога да му заявя, че часовникът вече е моя собственост, тъй като той може да иска връщане на откраднатите си вещи от лицето, което ги е придобило от крадеца, само в 3-годишен срок.
Ако обаче вещта е открадната преди по-малко от 3 години ситуацията е малко по-сложна. Каква линия на поведение ще предприема зависи от действията на господина в ресторанта.
В този случай освен всичко посочено по-горе, аз мога да искам от продавача да ми заплати и разноските по делото. Часовникът ще трябва да върна направо на собственика му, а не на продавача.
Дори да знам, че съм придобил вещта от продавач, ако я владея (т.е. упражнявам фактическа власт върху нея с намерение да придобия собствеността и заявявам явно това със своите действия) непрекъснато в продължение на поне 5 години и през този период собственикът на вещта не си я потърси, аз ще стана собственик на основание изтекла придобивна давност. Непрекъснато владение има напр. когато мога да нося часовника когато си поискам през тези 5 години. Лицето, което е откраднало движима вещ няма право да я придобие по давност, независимо колко време я владее.
Ако все пак се стигне до водене на дело за кражба, органите на реда ще отнемат часовника, защото той е предмет на престъпление и вероятно ще бъде върнат на собственика му, а за мен ще остане възможността да водя гражданско дело срещу продавача и да искам от него всичко онова, описано по-горе.
Още по-опасно е, ако купя, придобия, укрия, спомогна да бъде отчуждена движима вещ, за която знам или предполагам, че е открадната, и целя да набавя за себе си или за другиго имотна облага, тъй като по този начин аз извършвам престъпление и е възможно да понеса наказание от една до шест години лишаване от свобода.
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Закон за задълженията и договорите:
чл.77, ЗЗД - относно правото на длъжника да поиска разписка при изпълнение;
чл.82, ЗЗД - относно обхвата на обезщетението за неизпълнение;
чл.189, ал.1, ЗЗД - относно евентуална евикция при продажба на чужда вещ;
чл.191, ЗЗД- относно осъществената евикция;
чл.192, ЗЗД - относно отговорността за евикция при недобросъвестност на купувача.
чл.78, ал.1, ЗС - относно придобиването право на собственост върху движима вещ;
чл.78, ал.2, ЗС - относно придобиване на открадната движима вещ;
чл.80, ал.1, ЗС - относно придобиване право на собственост върху движима вещ по давност;
чл.80, ал.2,ЗС - относно забраната за придобиване по давност на откраднати вещи.
чл.53, ал.1, НК - относно отнемане в полза за държавата на предмета на престъплението;
чл.194, НК - относно престъплението кражба;
чл.215,ал.1,НК - относно вещното укривателство.
[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Виолета
Атанасова
23.6.2017