Завърших магистратура и си поставих нова цел - докторска степен. Все пак сред всички ангажименти, които съпътстват следващия етап в моето образование, искам да науча и своите права. Важно е да съм запознат с тях, за да е успешно и безпрепятствено следването ми.
Ако съм завършил магистратура и искам да продължа обучението си, мога да се запиша за следващата научна степен. Всеки университет определя процедура - конкурс, за прием на докторанти. За откриването на процедурата мога да науча на страницата на висшето училище и в Държавен вестник (ДВ). Когато подавам определените в правилника на университета документи, трябва да внимавам да спазя срока. Той е минимум 2 месеца от обявяването на конкурса в ДВ. Те са различни в зависимост от изискванията на университета, но най-често включват:
За да бъда приет като докторант - редовно или задочно обучение, трябва да взема участие в конкурса за прием на университета. Този конкурс може да се проведе най-рано 1 месец, след като е изтекъл срока за подаване на документите за прием. Така например, ако процедурата е обявена в ДВ на 3 юни 2018 г., мога да подам документите си до 3 август 2018 г. Конкурсът се провежда най-рано на 3 септември 2018 г. Участвам в конкурса, като представя своя дисертация. Нужно е трудът ми да бъде одобрен от факултетния съвет на университета или научния съвет на научната организация.
Влизайки в университета, вече като докторант, се ползвам от следните права:
Като докторант ме вълнува какво се случва със здравните ми осигуровки. Ако съм редовна форма на обучение и по държавна поръчка, осигуровките ми се заплащат от държавата. В останалите случаи - ако съм задочна форма на обучение или обучението ми е платено, сам внасям своите осигуровки. Също така важно е да знам, че ако придобия степен “доктор”, времето на докторантурата ми се счита за осигурителен стаж.
Ако се обучавам например в София, а съм от друг град, е важно да съм наясно с процедурата по кандидатстване и настаняване в студентски общежития. Като докторант имам право да бъда настанен в тях. По време на престоя си плащам наем и други такси, свързани с издръжката на общежитията. Размерите на наема и таксите се определят от ректора на университета или от изпълнителния директор на ЕАД “Студентски столове и общежития”. (ССО ЕАД) Какво, колко и как да платя мога да намеря в правилник на университета или на ССО ЕАД.
Друг важен въпрос за мен е дали имам право да получавам стипендия. Отговорът е да. Мога да кандидатствам както за стипендия от университета, така и за стипендия, отпускана от бюджета на държавата или предоставена от физическо или юридическо лице - напр. от някоя фондация. В какъв размер и как мога да получа стипендия се определя съответно от правилника на университета, от Министерски съвет или от този, който я дарява. Имам право на специални облекчения, определени от всеки университет, ако съм:
Задълженията ми, от друга страна, са записани в правилника на висшето училище. Най-често те са следните:
Студентски съвет е създаден, за да защитава моите права и интереси като студент или докторант, както и интересите на всички останали, които се обучават в университета. На Национално ниво такава функция има Националното представителство на студентските съвети.Студентски съвет се състои от представители на всички студенти и докторанти, обучаващи се във висшето училище. От него мога да потърся съдействие дори и да не съм член на Студентски съвет. За да може пълноценно да изпълни своята цел, са му предоставени различни правомощия, например:
Имам право да бъда избран в него за мандат от 2 години, а когато те изтекат - още само веднъж за същия период.Представители на различните студентски съвети в страната образуват Националното представителство на студентските съвети. Притежава следните взъможности, за да изпълни ролята си :
Не на последно място е добре да познавам дейността на още един орган - към министъра на образованието и науката пък действа Национален съвет по студентските върпоси. Той включва 4 представители от Националното представителство на студентските съвети и 3 представители на студенстски организации (напр. ЮЛНЦ или т.нар. НПО-та). [toggles][toggle title=Източници]Закон за висшето образование (ЗВО):чл. 66, ал. 3 - относно изискването за получена магистърска степен;чл. 70, ал. 1 - относно правата на докторантите;чл. 70, ал. 2 - относно специалните облекчения;чл. 71 - относно задълженията на докторантите;чл. 72, ал. 1 - относно създаването на Студентски съвет и мандата на членовете;чл. 73, ал. 1 - относно правомощията на Студентски съвет;чл. 73а, ал. 1 - 2 - относно Националното представителство на студентските съвети;чл. 73а, ал. 7, т. 1 - 2 - относно правомощията на Националното представителство на студенстките съвети;чл. 73б, ал. 1 - относно Националния съвет по студентските въпроси към Министъра на образованието и науката;чл. 73б, ал. 2 - относно членовете на Националния съвет по студентските въпроси.Закон за развитието на академичния състав на Република България (ЗРАСРБ):чл. 3, ал. 1 - относно публикуването на процедурата за прием на докторанти;чл. 3, ал. 2 - относно срока за подаване на документи;чл. 7, ал. 1 - относно провеждането на конкурса за прием на докторанти;чл. 7, ал. 2 - относно представянето на дисертационен труд;чл. 7, ал. 3 - относно одобряването на дисертационния труд.Закон за здравето (ЗЗ):1, т. 2 ДР - относно определението за диспансеризиране.Правилник за развитие на академичния състав в Медицински университет - Варна (ПРАСМУ - Варна):чл. 15, т, 1 - 9 - относно необходимите документи за участие в конкурса за докторанти в Медицински университет - Варна.Правилник за развитие на академичния състав на Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” (ПРАСПУ):чл. 9, ал. 2, т. 1 - 6 - относно необходимите документи за участие в конкурса за докторанти на Пловдивски университет.Правилник за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в Софийски университет “Св. Климент Охридски” (ПУРПНСЗАДСУ):чл. 13, ал. 1, т. 1 - 5 - относно необходимите документи за участие в конкурса за докторанти на Софийски университет.Правилник за дейността на Медицински университет - Варна (ПДМУ - Варна):чл. 149 - относно задълженията на докторантите, обучаващи се в Медицински университет - Варна. Правилник за устройството и дейността на Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” (ПУДПУ):чл. 124 - относно задълженията на докторантите, обучаващи се в Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”. Правилник за устройството и дейността на Софийвски университет “Св. Климент Охридски” (ПУДСУ):чл. 135, т. 1 - 9 - относно задълженията на докторантите, обучаващи се в Софийски университет “Св. Климент Охридски”.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Натали
Жекова
16.12.2018