Наскоро реших да продам апартамента си и да си купя друг по-близко до работното ми място. Изнесох се под наем докато уредя продажбата на стария и след това покупката на новия апартамент. През това време ми се наложи постоянно да комуникирам с брокери и агенции за недвижими имоти. Какво е добре да знам, когато си използвам услугите на брокер на недвижими имоти?
Представяме книгата бестселър в категорията си: "Airbnb Наръчник: Как да печелим 1500 лв. на месец от наем?". Виж как може да използваш Airbnb, за да печелиш от наеми и да имаш сигурността от инвестиция в имот.
В момента предоставянето на услуги като брокер не е законово регламентирана дейност. Съществува проект за Закон за брокерите на недвижими имоти, както и идея за създаването на единен регистър на брокерите на недвижими имоти. Също така има Европейски стандарт “Услуги на брокерите на недвижими имоти”, който съдържа минимални изисквания относно брокерските услуги и е създаден от Европейския комитет по стандартизация, който може да бъде закупен от Българския институт по стандартизация (БДС EN 15733:2010) и да се прилага от брокерите на недвижими имоти при работа с клиенти.Съществува и Национално сдружение “Недвижими имоти” (НСНИ), което е юридическо лице с нестопанска цел в частна полза. Негова цел е да защитава и гарантира професионалните интереси и авторитета на неговите членове и на останалите граждани и лица при осъществяването на посреднически и други услуги при сделки с недвижими имоти.Доколкото няма изрична законова уредба, брокерска дейност може да се осъществява от:
Те предоставят услуги като: рекламиране на имоти; правна консултация; посредничество, подготовка и представителство при сключване на сделки с имоти; проверка за тежести върху имоти; съдействие за получаване на ипотечни кредити, потребителски кредити и др.Важно е да знам, че агенциите не правят задълбочено проучване за тежести на имота. Удостоверение за тежести не означава, че трети лица в последствие не могат да предявят претенции. Ето защо е важно да се консултирам и с адвокат с експертиза в имотното право. Не е скъпо и мога да намеря такъв специалист бързо и лесно на тази страница.
Брокерите предлагат най-различни услуги и в зависимост от моите нужди сме свободни да сключим граждански договор с договорени от нас клаузи, които не противоречат на закона. Това са договори за извършване на фактически и/или правни действия (Законът нарича договорите за извършване на фактически действия - договори за изработка, а тези за извършване на правни действия - договори за поръчка). И, въпреки че с пълна сила важи свободата на договаряне, брокерите обикновено изготвят образци на договори, които предлагат за подписване на всички клиенти, в зависимост от интересите им, като предвиждат и опция за включване на индивидуални клаузи. Клиент на брокер мога да бъда в качеството си наемодател или наемател, продавач или купувач на недвижим имот.
Аз съм наемодателЕдин от възможните варианти на договор в този случай е договор за управление и отдаване под наем на недвижим имот, със страни: възложител (аз, отдаващ имота) и управител (брокер/лице, представляващо агенция за недвижими имоти). С него управителят се задължава да управлява от мое име и за моя сметка имота срещу възнаграждение. Управлението може да включва дейности като: търсене на наематели, сключване на договор за наем за определен от нас период, събиране на наемната цена и внасянето и по моя сметка или изплащането и на място в офиса на брокера, контрол относно плащането на битовите сметки от наемателя, представителство във връзка с етажната собственост, предоставяне на съдействие и представителство при възникване на спор с наемателя и др. Възнаграждението, което заплащам на брокера обикновено се определя като процент от наемната цена, напр. 15%. Затова брокерът също има интерес да се отдаде имота на по-висока цена. С оглед легитимирането на брокера пред трети лица е необходимо да го упълномощя писмено (или писмено с нотариална заверка на подписа) за извършването на определените действия на управление, като пълномощното е неразделна част от договора. Съответно в договора за отдаване на имота под наем, който сключвам с наемателя се отбелязва, че наемът ще се заплаща по сметка на брокера, както и други клаузи, свързани с управлението на имота от него.Аз съм наемателКогато потърся съдействието на брокер за намиране на жилище, съответно сключа договор за наем с негов клиент, аз заплащам еднократно възнаграждение за извършеното посредничество (комисионна), което обикновено се равнява на 30 % - 50% от наемната цена.
Аз съм продавачДоговорът за посредничество при продажба на недвижим имот между мен и изпълнителя (брокера) може да включва задължения за него като: публикуване и поставяне обяви; извършване на огледи; организиране на преговори с потенциални купувачи, както и юридическите въпроси около сключването на сделката. Такива са проверка на собствеността върху имота в Имотния регистър; проверяване на имота за тежести и възбрани; изготвянето на договор за продажба и уреждане изповядването на сделката пред нотариус.Честа практика е сключването на предварителен договор за продажба, който внася елемент на сигурност в отношенията ми с купувача, докато се подготви сключването на окончателния договор - уговаряме се каква цена ще плати за имота (може да заплати предварително % от нея), кога ще сключим договора, при какви условия. Съответно при сключването на предварителния договор заплащам на брокера дължащото му се възнаграждение.Аз съм купувачОтново мога да сключа договор за посредничество за покупко-продажба на недвижим имот. Най-често задълженията на брокера включват: предоставяне на информация относно предлаганите на пазара имоти; проучване на предпочитани от мен оферти; посредничество при преговорите с потенциални продавачи, както подготовка на документи, необходими за продажбата.
[toggles][toggle title=Източници] Закон за задълженията и договорите (ЗЗД):чл. 9 ЗЗД - относно свободата на договаряне;чл. 258 и сл. ЗЗД - относно договора за изработка;чл. 280 и сл. ЗЗД - относно сключването на договор за извършване на правни действия.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Пенка
Попова
3.12.2019