Ще ставам майка! Освен радостната възбуда и щипката тревога, които изпитвам, както и факта, че вече съм част от стройните редици на Интернет-активните мами, настава период, в който трябва да обърна по-сериозно внимание на здравето си, както и на това на малкото човече вътре в мен. Като бременна жена на какви безплатни услуги от Здравната каса имам право?
За да мога да ползвам безплатни медицински услуги от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по програмата “Майчино здравеопазване”, е необходимо да съм здравноосигурена (Ако работя на трудов договор, то моят работодател е длъжен да внася здравноосигурителните ми вноски. Ако съм самоосигуряващо се лице съм длъжна да внясям сама средства във фонд “Общо заболяване и майчинство”), както и да съм избрала свой личен лекар.
Имам право да избера кой да следи бременността ми. Това може да е или моят личен лекар, или акушер-гинеколог.
NB! Ако бременността ми се определя като бременност с риск например:
Трябва да посещавам всеки месец избрания специалист, а през последните 45 дни до раждането - 2 или повече пъти, по негова преценка. При първото ми посещение при лекаря той ще определи и вероятната дата на раждането.
Личният ми лекар е длъжен да ме запознае с правата ми по програма “Майчино здравеопазване” на НЗОК. Имам право на консултативен преглед с акушер-гинеколог, който включва безплатни:
Освен това, при първото ми посещение при лекаря имам право и на следните безплатни медико-диагностични дейности:
Някои от тези изследвания може да се извършат повторно през следващите месеци по преценка на лекаря. В лабораторията заплащам единствено такса за вземане на биологичен материал независимо от броя на изследванията.
Имам право и на:
NB! Не заплащам потребителска такса, когато:
Ако съм на възраст над 35 години, имам право и на:
Ако съм на възраст под 20 години, имам право и на:
Aко имам кръвногрупова несъвместимост с биологичния баща на детето:
Ако имам фамилна обремененост с диабет, предишно раждане на едър плод или предишно мъртво раждане:
Ако имам спонтанни аборти или мъртвораждания:
NB! Ако не съм доволна от избрания акушер-гинеколог, имам право да го сменя. За целта моят личен лекар е длъжен да ми издаде медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение.
Ако правата ми са нарушени, мога да сигнализирам като се обадя на Зеления телефон на НЗОК - 0800 14 800 (на цената на един градски разговор от цялата страна) или да напиша писмо или отида лично в РЗОК в моя град. Сигналът, който подам, не може да е анонимен, за да бъде разгледан.
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Национален рамков договор 2015 за медицински дейности
Приложение №13 Дейности на ОПЛ при имунопрофилактика, програма “Детско здравеопазване”, профилактични прегледи на ЗОЛ над 18 години, формиране на рискови групи при ЗОЛ над 18 години и програма “Майчино здравеопазване” от 06.01.2014 г.
Приложение №15 Дейности на лекаря специалист по “Педиатрия” по програма “Детско здравеопазване”, на лекаря специалист по “Акушерство и гинекология” по програма “Майчино здравеопазване” и на лекаря специалист по профилактика на ЗОЛ от рискови групи
§ Кодекса на труда (КТ)
чл. 129 от КТ - относно задължението работодателят да осигури работника или служителя.
§ Кодекс за социално осигуряване (КСО)
чл. 4 от КСО - относно кои лица са самоосигуряващи се.
§ Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)
чл. 35, т. 2 от ЗЗО - относно правото на всеки здравноосигурен да си избере общопрактикуващ лекар.
[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Невена
Христова
31.12.2016