Аз съм пълнолетен гражданин на Република България и живея в чужбина. Предстоят избори и искам да гласувам. Не знам обаче каква е процедурата за гласуване, нито къде да упражня правото си на глас извън България. На всички избори ли мога да гласувам? Възможно ли е да не отворят избирателна секция в града, където живея?
Кога мога да гласувам извън България?
Извън България се провеждат избори за народни представители, за президент и вицепрезидент, както и за членове на Европейския парламент от Република България. Организира се и провеждането на национален референдум. На него мога да гласувам само ако постоянният ми адрес е в България и отговарям на останалите условия за притежаване на избирателни права. Не мога обаче да гласувам на местни избори, ако живея в чужбина, защото такива не се провеждат там. На тях имам право да гласувам, ако съм живял най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място.
По принцип имам право да гласувам на избори за държавни или местни органи и на референдуми само ако:
- имам българско гражданство;
- навършил съм пълнолетие;
- не съм поставен под запрещение (например: имам психично заболяване и затова ми е отнета гражданската дееспособност, т.е нямам правновалидна воля и не мога да извършвам юридически действия);
- не изтърпявам наказание лишаване от свобода.
Необходимо е да изпълня и някои допълнителни изисквания, за да мога да гласувам в чужбина.
- Трябва да заявя желанието си поне 25 дни преди изборния ден с писмено заявление до дипломатическото или консулското представителство на България в страната, в която живея.
- Трябва да го подпиша саморъчно и да го подам лично или да го пратя по пощата. Имам възможност да подам електронно такова. Това може да стане на сайта на Централната избирателна комисия.
В заявлението трябва да впиша на български език:
- имената си по паспорт, военна карта или лична карта;
- ЕГН;
- постоянния си адрес в България;
- мястото, където искам да гласувам (няма значение дали на кирилица, или латиница);
- настоящия ми адрес (адрес на пребиваване в чужбина);
- електронен адрес, на който да бъда уведомен за резултата от проверката на данните ми от ЦИК – по мое желание.
За да гласувам на избори за членове на Европейския парламент от Република България, ми е нужна и декларация по образец, че отговарям на условията да избирам – освен основните изисквания трябва да декларирам, че съм живял най-малко през последните три месеца в България или в друга държава – членка на Европейския съюз.
Целта на подаването на тези заявления е както да заявя желанието си да гласувам, така и въз основа на броя им да се определи броят на избирателните секции и да се изготвят избирателните списъци.
Кога може да се отвори избирателна секция в града ми?
Избирателна секция в моя град със сигурност ще има, ако в него се намира дипломатическо или консулско представителство на България. Мога да гласувам в избирателна секция в такива представителства в която и да е страна в чужбина (независимо дали е членка на Европейския съюз, или не). В секция извън тях мога да гласувам само ако има поне 60 избиратели, подали заявление. Това е нужният брой избиратели за образуване на избирателна секция извън дипломатическо или консулско представителство. Ако обаче живея в държава извън ЕС (например: Турция, Швейцария, Македония) , мога да упражня правото си на глас извън дипломатическо или консулско представителство само ако има и решение на Централната избирателна комисия. То се взема по мотивирано предложение на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства. Възможно е да се отворят и още секции, при условие че има повече от 500 избиратели, подали заявление в населеното място.
Как да разбера дали съм включен в избирателните списъци?
Избирателните списъци се изготвят от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства. Ще бъда включен в тях само ако съм подал заявление. Тези списъци се публикуват от министъра на външните работи и от ръководителите на представителства до 18 дни преди изборния ден на интернет страницата на Министерството на външните работи или на дипломатическите и консулските представителства. Там мога да проверя данните си и номера и адреса на избирателната секция. Мога да направя тази справка по ЕГН, включително на безплатен телефонен номер.
Как да защитя правата си ако не бъда вписан?
Важно! Ако не съм вписан в списъка, въпреки че съм подал заявление, имам право да оспоря това в срок от 3 дни от публикуването му пред ЦИК. Тя се произнася с решение. Ако не съм доволен от решението (например ако отново ми е отказано вписването), мога да го обжалвам пред Върховния административен съд в 3-дневен срок от обявяването му.
Ако пък не съм вписан в списъка, но имам право да гласувам, може да бъда дописан от секционната избирателна комисия. За целта трябва да представя:
- документ за самоличност;
- декларация по образец, че отговарям на условията да избирам;
- декларация по образец, че не съм гласувал и няма да гласувам повторно на тези избори на друго място – при избори за президент и вицепрезидент на републиката, за народни представители и за членове на Европейския парламент от Република България.
Ако комисията откаже да ме впише и да ме допусне до гласуване в изборния ден, трябва да ми връчи писмен отказ. Имам право да го оспоря пред Централната избирателна комисия по електронен път. Тя трябва да се произнесе незабавно с решение на интернет страницата си.
Процедура по гласуване
Гласуването се извършва по избирателни секции в изборни помещения, в които има кабини за гласуване и прегради за гласуване с машини. Имам възможност да избирам между гласуване с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване. Мога да гласувам от 7,00 ч. местно време и до 20,00 ч. местно време. Ако съм дошъл в изборната секция преди 20:00, но още не съм гласувал, трябва да установят самоличността ми.
Конституция на Републка България (КРБ): чл.42 ал.1 – относно изискванията за правото на глас. Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС): чл. 4 ал.1 – относно участието в национален референдум извън България. чл. 13 – относно изборите, които се провеждат извън България; чл. 14 ал.1,2,3 – относно изискванията за отваряне на избирателна секция извън България; чл. 15 – относно отварянето на допълнителни секции; чл. 16 ал.1,2,3,4 – относно заявленията за участие в избори извън България; чл. 31 ал.1 – относно избирателните списъци; чл. 32 – относно публикуването на избирателните списъци; чл. 33 ал.1, 2 – относно невписването в избирателните списъци; чл. 33 ал.3 – относно отказа на СИК за довписване; чл.206 ал.1 – относно начините за гласуване; чл. 219, 220 ал.1 – относно продължителността на изборния ден; чл. 350 ал.1 – относно изискванията за упражняване на активно избирателно право на избори за членове на Европейския парламент; чл. 396 ал.1 – относно изискванията за упражняване на активно избирателно право на местни избори.