Регистрация

Регистрирай се, за да задаваш въпроси и да отговаряш.

Вход

Влез в своя профил, за да задаваш въпроси и да отговаряш.

Забравена парола

Забравена парола? Въведи твоя имейл адрес. Ще изпратим линк за нова парола по имейл.

Нужен е профил, Трябва да си в своя профил, за да добавиш въпрос.

Как да се справим с шумните съседи?

Автор:
Как да се справим с шумните съседи?

Това е краят! Не може повече така да продължава! Вече не може да се издържа! 02.30 ч. през нощта е, а съседът от горния етаж вдига шум. Така е всяка нощ. На работа съм от 08.00 ч., а дейността, която извършвам, изисква висока концентрация. Реших само да изгрее слънцето и отварям pravatami.bg, за да разбера какви права имам в тази ситуация.

Имам ли право на “тишина” или съседите могат да вдигат шум, когато си поискат?

Слава Богу, както аз, така и останалите съседи в етажната собственост имаме не само права, но и задължения, за да живеем спокойно “под един покрив”.

Всеки собственик, ползвател или обитател в блока е длъжен:

  • да не извършва в своето жилище дейности или действия, които създават безпокойство за другите съседи, по-голямо от обичайното;
  • да спазва правилника за вътрешния ред в етажната собственост.

Това звучи добре, но съседът може да възрази, че негово лично право е да прави шумни купони и да ремонтира своето жилище.

Ако ми е дошло до гуша – то има правни начини да санкционираме съседите! Ако съм готов да заплатя на адвокат с опит по Закона за етажната собственост, то мога бързо и лесно да се свържа със специалист на тази страница.

Кога е забранено да се вдига шум? Кой определя правилата?

Може да се каже, че “защитата” от шума на съседите е уредена на две нива.

  1. Нормативно като основните актове са наредби на Общинските съвети с ограничено действие на територията на съответната община, с които да уреждат спазването на обществения ред, включително и кога е допустимо вдигането на шум.

Важно! Тези наредби съдържат  по принцип сходни по характера си правила, но това не е задължително. Затова преди да потърся правата си, в тази неприятна “шумува” ситуация, е добре да посетя електронната страница на моята община и да се запозная с точно определеното време, в което е недопустимо да се вдига шум.

Например в София, понастоящем действа Наредба № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична голяма община. Съгласно нея мога да изисквам от съседите ми да не вдигат шум (организират шумни  увеселения, извършват ремонти и производствени дейности) по всяко време освен изрично предвиденото в наредбата, а то е:

  • от 8 до 14 часа и от 16 до 20 часа в дните, обявени за работни;
  • в почивни дни само със съгласието ни като засегнати съседи – например съседът предупреждава, че тази събота ще е малко по-шумно от обичайното, защото от 10.00 до 14.00 часа ще сменя дограмата си;
  • Важно! Свиренето на музикални инструменти и пеенето за обучение, репетиране, преподаване и музика може да става само от 08.00 – 14.00 и от 16.00 – 22.00 часа.

2. Общото събрание на етажната собственост е длъжно да приеме правилник за вътрешния ред в етажната собственост. Решението се взима с мнозинство повече от 50% от представените идеални части от общите части в етажната собственост. Съгласно закона министърът на регионалното развитие и благоустройството приема примерен правилник за вътрешния ред, който може да се използва от Общото събрание, а не е задължителен. С актуалния примерен правилник мога да се запозная тук.  Съгласно него се забранява свиренето, пеенето, шумния говор и увеселения, използването на озвучителни системи, на перални и съдомиялни машини, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели, във времето от 22 до 8 ч. сутринта и от 14 до 16 ч. следобед. Изключения се допускат само с разрешение на председателя на УС (управителя).

Всичко това е хубаво, но на хартия. Как мога да упражня правата си на практика? Например при “шумов тормоз” посред нощ.

Статията има за цел да очертае някои основни права и задължения, като няма претенции да бъде изчерпателна. Съветваме винаги да се консултирате с адвокат преди да предприемате правни действия.

Пенка Попова

Пенка Попова

автор

Пенка Попова е завършила специалност Право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". По настоящем е адвокат, практикуващ в областите гражданско право и процес, корпоративно право, административен и данъчен процес.

Пенка Попова е била автор в pravatami.bg през периода 2014 г. - 2016 г.

Свързани статии