Проверката на лични документи е един важен въпрос, който ме касае пряко. Той, естествено, си има нормативна рамка, по която съответната процедура би трябвало да се движи. Ето и за какво иде реч.
Какво представляват личните документи?
По смисъла на българския закон личните документи са документи за самоличност (лична карта, международен паспорт (при задгранични пътувания) и др.), свидетелство за управление на моторно превозно средство (шофьорска книжка), както и документи за пребиваване (такива например ще трябва да ми се издадат, ако съм чужденец, който продължително пребивава в Република България).
Кой има право да извършва проверка на личните ми документи?
Проверка на личните ми документи могат да извършват единствено компетентните длъжностни лица, определени със закон, като в този случай съм длъжен да удостоверя своята самоличност чрез тях. В противен случай мога да бъда наказан с глоба от 50 до 300 лв. Изброяването по-долу е неизчерпателно:
1. На първо място право на проверка имат органите на полицията. Те осъществяват правомощията си в униформено облекло и следните отличителни знаци към него: пагони, емблема с името на съответното полицейско звено, както и надпис МВР, нагръден знак с името на съответната структура, изписано на български и английски език, а на гърба светлоотразителен надпис на английски език за съответната структура. Освен това полицаите удостоверяват това си качеството със служебна карта, като на лицевата й страна се отбелязват трите имена на български език и категорията на служителя, а на гърба е изобразен почетният знак на МВР и е отпечатан текстът на чл. 5 от Закона за МВР: Министерството на вътрешните работи осъществява дейността си самостоятелно и във взаимодействие с другите органи на държавната власт, органите на местното самоуправление, както и с гражданите и юридическите лица.
В случай че полицаят е в цивилно облекло, след съответната легитимация той също има право на проверка на личните ми документи.
Полицаите могат да проверят личните ми документи, за да установят самоличността ми в няколко конкретни случая:
- ако има данни, че съм извършил престъпление или друго нарушение на обществения ред;
- когато това е необходимо при разследване и разкриване на престъпление;
- при осъществяване на контрол по редовността на документите ми и пребиваването ми в страната;
- когато преминавам през контролен пункт, организиран от полицията.