Некоректен работодател - как да защитя правата си?

Назначен/а съм на работа на трудов договор. Какви са правата ми и към кого да се обърна, ако работодателят ми се окаже некоректен с мен?

Работодателят ми ме задължава да напусна, без аз да желая това

Неприятен момент, но доста често срещан. От фирмата искат да напусна по собствено желание, а аз пък искам да остана на работа - не съм се провинил, нямам предложение за нова работа или просто тази ми харесва и ме устройва. Трябва ли да изпълня нареждането на работодателя си?Отговорът е не. Той трябва да отправи към мен писмено предложение да прекратим трудовите си отношения повзаимно съгласие. В 7-дневен срок мога да му отговоря дали съм съгласен, или не. Ако не дам никакъв отговор, това ще означава, че не приемам предложението му. За него остават вариантите или да ме остави на работа, или да прекрати отношенията ни с предизвестие на друго основание например ако:

Може ли работодателят да ми наложи дисциплинарно наказание “глоба”?

Закъснял съм за работа, тръгнал съм си преди приключване на работното ми време или пък са ме забелязали да пуша на забранено място. За подобни нарушения съм виновен, разбира се, и трябва да понеса своята отговорност. Работодателят ми налага наказание “глоба” - удържа ми процент от заплатата или пък не получавам надницата си. Правилно ли е това?Отговорът отново е не. Работодателят ми няма право да ми налага подобно наказание. Kакво може да бъде моето наказание мога да науча тук.

Напускам по свое желание, но не получавам изработеното възнаграждение

За съжаление, това също е доста често срещана практика на некоректни работодатели. Как да защитя правата си в този случай, мога да разбера от тук.

Не ми разрешават полагащия ми се отпуск

Ако причината е зависима от производствения процес, (например фирмата е приела голяма поръчка, която трябва да се изпълни в кратък срок), може да ми бъде отказано излизането вотпуск. В този случай обаче трябва да го ползвам в първите 6 месеца от следващата календарна година. Ако и тогава не ми разреши, мога сам да определя времето, в което ще ползвам отпуска си, стига да съм предупредил за това работодателя си поне 14 дни по-рано.Добре е да знам, че предложения от работодателя за разписване на всякакъв вид декларации, които ме задължават да се откажа от полагащия ми се платен годишен отпуск, са забранени и абсолютно незаконни! Не бива да се съглсявам и на парична компенсация вместо полагащата ми се почивка!

Работодателят ми не ми осигурява безопасни условия на труд

Какво точно представляват безопасните условия на труд мога да разбера от тук. Не бива да забравям, че при нарушаване на безопасността на труда от страна на работодателя ми например:

всяко настояване от негова страна да продължавам да върша задълженията си и отказът му да ми заплати полагащото ми се обезщетение за периода, в който не съм работил на това основание е некоректно и изисква намесата на съответните институции!

Работодателят ми не е изпратил навреме болничния ми лист и нямам изплатено обезщетение от НОИ

Ако работодателят ми не изпрати болничния ми лист до НОИ или забави изпращането му, той носи административнонаказателна отговорност за това. Срокът, в който болничният лист трябва да бъде изпратен, е до 10-то число на месеца, следващ месеца, в който съм го предал на работодателя ми.

Как мога да защитя правата си?

Във всички гореизброени случаи мога да потърся правата си чрез Териториалната дирекция на Инспекцията по труда, каквато има във всеки областен град. Трябва да подам сигнал за всяка нередност от страна на работодателя ми, която ощетява моите интереси.

Как става това?

Тази информация трябва да посоча задължително. Ако пропусна нещо обаче (например да се подпиша), това не означава, че сигналът ми няма да бъде разгледан. Означава само, че разглеждането му ще бъде забавено. От Инспекцията по труда ще ми дадат 3-дневен срок, в който да отстраня нередностите.

Къде да подам сигнала?

Мога да го подам на място в съответната териториална дирекция на Инспекцията по труда, както и по електронен път, скрепен с електронен подпис. Формулярът може да е изпратен и като сканирано копие, стига да е подписан с квалифициран електронен подпис (КЕП).Инспекцията по труда разполага и с горещ телефон, който мога да ползвам в случай на необходимост: 0700 17 670.Важно! Анонимни сигнали не се разглеждат.

Какво ще направи Инспекцията по труда?

По свое усмотрение Инспекцията ще направи необходимите проверки, като право на контролните органи е:

След като извърши проверките и установи нередностите, ако има такива, Инспекцията по труда може да наложи различни принудителни мерки:

[toggles][toggle title=Източници]Kодекс на труда (КT):чл. 325, ал. 1, т.1 - относноправилата за напускане по взаимно съгласие;чл. 328, ал. 1, т. 1-10 - основания за прекратяване на трудовите правоотношения;чл. 188 - видове дисциплинарни наказания;чл. 176, ал. 1-3 - правила за ползване на платения отпуск;чл. 155 - относно задължението за ползване на отпуск;чл. 178 - относно забраната за изплащане на паричната равностойност на отпуска;чл. 219, ал. 1, чл. 399, ал. 1 - относно компетентността на ГИТ;чл. 402, ал. 1, т. 1-4, чл. 404, чл. 415, ал. 1- правомощия на ГИТ.чл. 404, ал. 1, т. 1-12 - относно принудителните административни мерки.Кодекс за социално осигуряване (КСО):чл. 349, ал. 3 - относно административнонаказателната отговорност;чл. 40а, т.1 - срок за подаване на болничния лист.Официална интернет страница на ИА “Главна инспекция по труда”[/toggle][/toggles]

Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:

Маргарита

Иванова

26.6.2018

Избрани от редакцията

Най-новите статии

Още от близо 1000 статии

Потърси правата си