Кога съм в опасност от дисциплинарно наказание?
Всеки път, когато виновно не изпълнявам трудовите ми задължения, аз нарушавам трудовата дисциплина и може да ми бъде наложено дисциплинарно наказание.
Видове дисциплинарни наказания:
Важно! За едно и също нарушение на трудовата дисциплина може да ми се наложи само едно дисциплинарно наказание. Не е скъпо да се консултирам с адвокат по трудово право, който може да ми даде съвет как да реагирам в подобна ситуация. Мога да намеря такъв специалист лесно и бързо на тази страница.
Задължения на работодателя ми преди да ми наложи дисциплинарно наказание:
- Преди налагане на наказанието работодателят е длъжен да ме изслуша или да приеме писмените ми обяснения и оцени посочените от мен доказателства. Когато не спази това изискване, съдът отменя дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество. Ако вината за това, че работодателят не е успял да ме изслуша или приеме писмените ми обяснения е моя, тогава съдът няма право да отмени наказанието. (Например, ако не съм се възползвал от предоставената ми от работодателя възможност да дам писмено/устно обяснение или съм изпуснал срока за това.)
- Работодателят ми трябва да изготви мотивирана писмена заповед, в която да се посочат нарушението и кога е извършено, наказанието и законовият текст, от който следва.
- Заповедта за дисциплинарно наказание ми се връчва лично срещу подпис, и се отбелязва датата на връчването. Ако не може да ми се връчи лично, заповедта се изпраща с препоръчително писмо с обратна разписка. Дисциплинарното наказание се смята за наложено от деня на връчването или получаването на заповедта, с която се налага.
- В случай че дисциплинарното наказание е “уволнение”, с връчването на заповедта трудовите ми отношения се прекратяват. В 7-дневен срок от прекратяването работодателят е длъжен да изпрати уведомление до съответната Териториална дирекция на НОИ.
- Срокът, в който може да ми се наложи дисциплинарно наказание, е не по-късно от 2 месеца от откриване на извършеното от мен нарушение и не по-късно от 1 година от самото извършване. Тези срокове НЕ текат през времето, когато съм в законоустановен отпуск или участвам в стачка.
- Работодателят ми може да ме уволни дисциплинарно само след получаване на писмено разрешение от Инспекцията по труда в следните случаи:
- ако съм майка на дете до 3-годишна възраст;
- ако съм с намалена работоспособност или боледувам от болест, определена в НАРЕДБА № 5 от 20.02.1987 г на министъра на здравеопазването (в този случай се взема мнението и на трудово-експертната лекарска комисия);
- ако съм започнал ползването на отпуск;
- ако съм избран за представител на работниците и служителите в синдикални или други представителни организации;
- ако съм член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество.
Когато работодателят ми НЕ е искал такова разрешение или НЕ го е получил от Инспекцията по труда или синдикален орган, съдът отменя заповедта за уволнението ми като незаконна само на това основание, без да разглежда трудовия спор по същество.
Заличаване на дисциплинарното наказание:
- Дисциплинарното наказание се заличава след изтичане на 1 година от налагането му.
- Дисциплинарните наказания, с изключение на уволнението, могат да бъдат заличени от работодателя ми преди изтичане на едногодишния срок, ако не съм извършил други нарушения на трудовата дисциплина. Това става с мотивирана писмена заповед, която ми се връчва.
- При наложено дисциплинарно наказание “уволнение” работодателят ми не е длъжен да ме възстанови на работа след заличаване на наказанието.
ВАЖНО: При дисциплинарно наказание “уволнение” дължа на работодателя ми обезщетение в размер на брутното ми трудово възнаграждение за срока на предизвестието (при безсрочно трудово правоотношение), и в размер на действителните вреди (при срочно трудово правоотношение).
Защита срещу незаконно уволнение
Като работник или служител имам право да оспоря законността на уволнението ми пред работодателя или пред съда и да искам:
- признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна;
- възстановяване на предишната ми работа;
- парично обезщетение за времето, през което съм останал без работа поради уволнението, но за не повече от 6 месеца. Обезщетението е в размер на заплатата, която съм вземал като се приспаднат сумите, които съм получил от Бюрото по труда за шестте месеца;
- поправка на основанието за уволнението ми вписано в трудовата ми книжка или в други документи.
Искова молба за оспорване на дисциплинарно наказание мога да подам в Районния съд по местонахождение (седалище) на работодателя ми. Съдът се задължава да разгледа молбата ми в 3-месечен срок от постъпването й.
Срокът за обжалване на дисциплинарно наказание „забележка” е едномесечен, а за „предупреждение за уволнение” и за „уволнение” е 2-месечен. Сроковете започват да текат от деня, в който ми е връчена заповедта за налагане на дисциплинарното наказание.
Съдебното производство по трудови дела е безплатно за мен като работник или служител, което означава, че не дължа държавни такси по него. Всички разноски по делото, включително хонорара на адвоката и държавната такса, могат да бъдат присъдени на загубилата делото страна с решението на съда, ако бъде направено изрично искане за това.
- Възстановяване на предишната ми работа: Когато бъда възстановен на предишната ми работа трябва да се явя на работа в двуседмичен срок от получаване на съобщението за това. Мога да не спазя този срок единствено по уважителни причини.
- Вписване на отмяната на уволнението: Когато уволнението ми бъде признато за незаконно от работодателя ми или от съда, или бъде поправено основанието за прекратяване на трудовото ми правоотношение, настъпилата промяна се вписва в трудовата ми книжка. Вписването в трудовата ми книжка се извършва от работодателя, с когото съм бил в прекратено трудово правоотношение, а при отказ от негова страна – вписване се извършва от Инспекцията по труда, след направено искане от моя страна.
* От рубриката ни “Предложи Право”.
Актуализира: Милена Бояджиева
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Кодекс на труда (КТ):
чл. 187 КТ относно виновните нарушения на трудовата дисциплина;
чл. 189 КТ относно критериите за определяне на дисциплинарно наказание;
чл. 190 КТ относно дисциплинарното уволнение;
чл. 192 КТ относно органите, налагащи дисциплинарното наказание;
чл. 193 КТ относно задълженията на работодателя преди налагане на дисциплинарното наказание;
чл. 194 КТ относно сроковете за налагане на дисциплинарно наказание;
чл. 195 КТ относно заповедта за дисциплинарно наказание;
чл. 221, ал. 2 КТ относно обезщетението, което се дължи на работодателя при дисциплинарно наказание;
чл. 333 КТ относно закрилата при уволнение;
чл. 358 КТ относно давностните срокове.
§ Инспекция по труда;
§ Европейска социална харта.
[/toggle][/toggles]