По телевизията чух за лотарията с касови бонове, която Национална агенция по приходите (НАП) организира. Събрах вече доста, но не съм сигурен кои от тях, как и къде да регистрирам.
Имам ли право да участвам в лотарията?
Имам право да участвам в играта, ако съм физическо лице и имам навършени 14 години. Лотарията с касови бонове се провежда 10.10.2017 г. до 09.12.2018 г. Касовата си бележка мога да регистрирам най-късно до 11:59 ч. на 09.12.2018 г. Без значение е видът на покупката и размерът на сумата.
За да участвам в лотарията, трябва да се регистрирам в сайта на играта. В профила си посочвам име, фамилия, ЕГН, град, имейл, парола, телефон за контакт и съгласие, че съм запознат с правилата на играта. Ако имам създаден профил от миналогодишната игра, ще мога да въвеждам бележки директно през него. Мога да вляза в сайта и през телефона ми (ако съм с операционна система iOS или Android) чрез приложението „NRA Mobile“.
Как да регистрирам касовия си бон?
Всеки касов бон регистрирам, като задължително посоча:
- дата (изписвам ден, месец и година) – например бонът ми е от 21.03.2017г.,
- час и минути – да речем часът е 15:37
- сума на покупката в левове и стотинки – купил съм си нещо на цена от 15.60 лв.
Важно! Задължително запазвам всеки регистриран касов бон като доказателство, ако спечеля някоя от наградите в томболата.
Имам право да регистрирам колкото си пожелая касови бележки, но те трябва да са издадени след 00:00 часа на 1 януари 2017 г. Ако съм платил с карта, мога да удвоя шансовете си в играта, като регистрирам и бележката от ПОС терминала. Колкото повече бележки регистрирам, толкова по-голяма е възможността да спечеля награда.
Как да съм сигурен, че касовият бон е истински?
Има определени елементи, които всеки истински касов бон трябва да съдържа, като задължително трябва да проверя за следните три:
- Символите “BG”, обградени от картата на България – намират се в долния ляв ъгъл на касовата бележка. Възможно е очертанието на картата на България да липсва при някои касови бележки, но това не ги прави фалшиви, важно е да е налично съкращението “BG”.
- Надпис “ФИСКАЛЕН БОН” или “СИСТЕМЕН БОН”. Важно е да правя разлика между двата.
Фискалният бон е фискална касова бележка. Тя се издава от фискални устройства като касови апарати, фискални принтери, системите с фискална памет за продажби на течни горива и фискално устройство, вградено в автомат на самообслужване.
Системният бон се издава от някои големи търговски вериги, хотели и др, които регистрират и отчитат продажбите с интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Надписът не ги прави фалшиви, но за всеки случай винаги мога да проверя дали са налице останалите задължително реквизити. - Име, адрес на обекта и номера на БУЛСТАТ на търговеца.
Други важни елементи са: име или номер на касиера; наименование, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги; обща сума за плащане в левове и стотинки; дата и час на издаване; индивидуални номера на фискалното устройство и фискалната памет; номер касово място за лицата, работещи с контролна лента на електронен носител (КЛЕН); номер на обекта при Електронна система с фискална памет; контролно число на документа; номер и дата на фактура при плащане по доставка с непрекъснато изпълнение, за която има издадена фактура.
Всеки ли е длъжен да ми издаде касов бон?
Има лица, които не са задължени да издават касов бон заради спецификата на дейността им. Такива случаи са:
- Ако си закупя самолетен билет;
- Ако си купя билетче или карта за градския транспорт;
- Ако си купя талон за паркиране в зоните за платено паркиране;
- Ако си купя вестник, списание или квитанция от Българския спортен тотализатор (или талон от други хазартни игри) в специализираните за това магазини;
- Ако наемодателят ми е физическо лице и не е търговец, не мога да изисквам от него касова бележка за платения наем;
- Ако използвам услугите на лица, упражняващи свободна професия – като адвокати, нотариуси и др.;
- Държавата, държавните и местни органи не са задължени да издават касов бон;
- Банки, финансови къщи, пенсионноосигурителни дружества и др.
Какви награди мога да спечеля?
Победител се тегли на случаен принцип всяка седмица в понеделник в телевизионно предаване в национален ефир. В жребия участват всички касови бонове, регистрирани до 11:59 ч. на всяка последна неделя от седмицата. Победителят получава предметна награда. Всеки месец един регистрирал бележка до 11:59 ч. на последната неделя преди тегленето на месечната награда печели 2 000 лв. На 10.12.2018г. се тегли жребият за голямата награда – 50 000 лв. Последният ми шанс да регистрирам касов бон за голямата награда е до 11:59 ч. на 09.12.2018 г.
Спечелих! Как да си получа наградата?
Тегленето на жребия мога да следя по телевизията всеки понеделник. Имената на печелившите се публикуват на същия ден в интернет страницата на играта.
Ако спечеля награда, организаторите ще ми изпратят имейл и ще ми се обадят по телефона в същия денна тегленето. Трябва да им отговоря най-късно до 2 дена, за да потвърдя, че желая да получа наградата.
Важно! В имейла си изпращам и сканирано или фотокопие на печелившия касов бон.
Защо да изисквам касов бон?
- Чрез наличен касов бон мога да защитя правата си като потребител при евентуална рекламация на некачествена стока или услуга.
- Научавам се да разпознавам кои касови бонове са истински и кои – фалшиви.
- Касовият бон, който ми се издава в магазина, е стимул търговците да платят дължимите данъци и осигурителни вноски.
- Повече платени данъци означава повече приходи в държавната хазна, които държавата ще разпредели за здравеопазване, образование, сигурност и т.н.
- Издаването на касов бон е начин да се борим и да намалим сивата икономика.
- По-ефективно управлявам разходите си – ако събирам касовите бележки при покупка, ще мога да сравнявам цените на една и съща стока при различни търговци. Също така успешно ще проследявам и контролирам разходите си.
Актуализира: Милена Горанова
- Източници
Сайт: https://kasovbon.bg/
Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства – относно лицата, които не са задължени да издават касов бон
Брошура на НАП “Вземи си касовата бележка”