1. Как протича самото гласуване?
(виж “Какво е референдум?” и “Как да гласувам на референдум?”)
- Отивам в съответната избирателна секция и проверявам в кой списък съм разпределен и в коя избирателна комисия трябва да подам гласа си. Ако съм студент/ученик редовно обучение и отговарям на съответните условия, избирам сам избирателната комисия, където да гласувам и се нареждам на опашката от чакащи гласоподаватели.
- Когато дойде моят ред, влизам в стаята на комисията и представям необходимите документи за самоличност (студентска/ученическа книжка). Подписвам и декларация, че не съм гласувал и няма да гласувам на друго място, ако съм студент/ученик. Документите за самоличност и книжките остават при комисията по време на гласуването ми и ми се връщат срещу подпис до името ми в списъка, че съм гласувал.
- Комисията проверява дали редовно фигурирам в списъка на избирателите или ме дописва, ако отговарям на условията за студенти/ученици, които са редовно обучение в град, различен от този, където е постоянният им адрес.
- След това член на комисията ми подава бял плик и една бюлетина и ми указва кога и къде да вляза, за да направя своя избор. Бюлетината е бяла на цвят с надпис „Национален/Местен референдум”, с посочен въпрос и хоризонтално поставени оградени полета с надписи „Да” и „Не” – изписани с еднакъв шрифт.
- Влизам в посоченото място – кабина. Избирам един от двата отговора- “Да” или “Не”, зачертавам го с “Х”, използвайки син цвят химикалка и пускам бюлетината в белия плик, който затварям. Трябва да внимавам да не зачертая и двата отговора, защото тогава гласът ми е невалиден и не се брои. Недействителна ще е и бюлетина, пусната без плик; която не е по образец; която няма зачертан отговор или е зачертана изцяло, когато на съм използвал син химикал и когато съм пуснал друг предмет в плика заедно с бюлетината. Ако механично увредя, зачертая или зацапам бюлетината, това не я прави недействителна, стига недвусмислено да си личи моето решение.
- Излизам и пускам плика в прозрачна избирателна кутия, залепена с маркировка и печат да не се отваря.
- Подписвам се срещу името си в избирателния списък и получавам обратно оставените от мен документи за самоличност. В студенската/ученическата ми книжка на задната страница е записано „Гласувал” и са се подписали председателят, секретарят и членът на комисията. Записана е и датата на гласуването.
Важно: Когато съм с увреждане на слуха, на зрението или с друго увреждане, което не ми позволява да извършвам сам необходимите действия при гласуването, председателят на комисията (въз основа на документ на ТЕЛК/НЕЛК, удостоверяващ увреждането ми) може да ми разреши да гласувам с помощта на придружител.
Ако съм неграмотен, това не ми дава основание за гласуване с придружител.