Това е краят! Не може повече така да продължава! Вече не може да се издържа! 02.30 ч. през нощта е, а съседът от горния етаж вдига шум. Така е всяка нощ. На работа съм от 08.00 ч., а дейността, която извършвам, изисква висока концентрация. Реших само да изгрее слънцето и отварям pravatami.bg, за да разбера какви права имам в тази ситуация.
Слава Богу, както аз, така и останалите съседи в етажната собственост имаме не само права, но и задължения, за да живеем спокойно “под един покрив”.Всеки собственик, ползвател или обитател в блока е длъжен:
Това звучи добре, но съседът може да възрази, че негово лично право е да прави шумни купони и да ремонтира своето жилище.Ако ми е дошло до гуша - то има правни начини да санкционираме съседите! Ако съм готов да заплатя на адвокат с опит по Закона за етажната собственост, то мога бързо и лесно да се свържа със специалист на тази страница.
Може да се каже, че “защитата” от шума на съседите е уредена на две нива.
Важно! Тези наредби съдържат по принцип сходни по характера си правила, но това не е задължително. Затова преди да потърся правата си, в тази неприятна “шумува” ситуация, е добре да посетя електронната страница на моята община и да се запозная с точно определеното време, в което е недопустимо да се вдига шум.Например в София, понастоящем действа Наредба № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична голяма община. Съгласно нея мога да изисквам от съседите ми да не вдигат шум (организират шумни увеселения, извършват ремонти и производствени дейности) по всяко време освен изрично предвиденото в наредбата, а то е:
2. Общото събрание на етажната собственост е длъжно да приеме правилник за вътрешния ред в етажната собственост. Решението се взима с мнозинство повече от 50% от представените идеални части от общите части в етажната собственост. Съгласно закона министърът на регионалното развитие и благоустройството приема примерен правилник за вътрешния ред, който може да се използва от Общото събрание, а не е задължителен. С актуалния примерен правилник мога да се запозная тук. Съгласно него се забранява свиренето, пеенето, шумния говор и увеселения, използването на озвучителни системи, на перални и съдомиялни машини, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели, във времето от 22 до 8 ч. сутринта и от 14 до 16 ч. следобед. Изключения се допускат само с разрешение на председателя на УС (управителя).
За справяне с шума в етажната собственост мога да приложа няколко подхода, които би трябвало да имат успех. Това зависи и от самите съседи, доколко комуникативни са.
Наказанието, което може да накара съседа да се замисли дали пак ще вдига шум, е глоба от 50 до 150 лв. Процедурата: След съставянето на протокола председателят на управителния съвет (управителят) незабавно го предоставя на общинската или районната администрация. Тя съставя акт за установяване на нарушението. Въз основа на него кметът/оправомощено от него длъжностно лице издава наказателно постановление.
2. Ако на територията на моята община има действаща наредба за опазване на обществения ред мога да се позова на нея. А процедурата за налагане на наказание е аналогична.
Например Наредба № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична голяма община предвижда наказание от 100 до 2 500 лв., в зависимост от нарушенията. Разбира се, за нарушаване на правилата за шума в жилищната сграда наказанието ще е далеч под максималния размер. В маловажни случаи на нарушителя се издава квитанция на стойност до 10 лв., ако той не оспорва нарушението. Важно! Безспорно най-ефективният, но и най-краен начин за справяне с шумните съседи е да се обърна към органите на реда на телефон 112, без да е необходимо преди това да съм опитал горните варианти. При пристигането си на място полицаите могат да предупредят устно или да съставят предупредителен протокол на съседа, че е запознат със забраната да се нарушава обществения ред като се вдига шум в определени часове. Протоколът се съставя в присъствието на поне един свидетел и се подписва от него, полицая и съседа. При отказ на съседа да подпише, това се удостоверява с подпис на свидетеля. Ако съседът продължи да вдига шум, ще последва съставянето на акт за нарушение.Това е, разбрах каква е процедурата. Няма повече да търпя шума на съседа. Ще го накарам да си “плати” за безсънните ми нощи.Актуализира: Виктория Пенчева[toggles][toggle title=Източници]§Закон за управление на етажната собственост (ЗУЕС):чл. 6, т. 4 - относно задълженията на собствениците в етажната собствеост;чл. 11, ал. 1, т. 1 и ал. 3 във вр. с чл. 17, ал. 3 - относно приемането на правилник за вътрешния ред от Общото събрание на ЕС;чл. 23, т. 2 - относно правомощията на управителния съвет (управителя);чл. 55 - относно предвидените наказания;чл. 57 - относно процедурата за налагане на наказания;§Закон за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА):чл. 21, ал. 2 - относно компетентността на общинския съвет да издава наредби;§Закон за МВР (ЗМВР):чл. 65 - относно правомощията на полицейските органи.§Наредба № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична голяма община:чл. 3, ал. 1 и 2 - относно задълженията на съседите;§Примерен правилник за реда в етажната собственост, утвърден от министъра на регионалното развитие и благоустройствотоЗакон за административните нарушения и наказания (ЗАНН):чл. 39 - относно маловажни случаи.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Пенка
Попова
10.11.2018