Конфликт на интереси в държавната администрация

Случи ми се да поискам отпуск от работодателя ми - директор на училище. Той ми отговори, че съпругата му, която ми е колежка - учителка, също желае да почива и се налага да я заместя. Мисля, че това не е редно, защото тя често излиза в отпуск, без да се съобразява с ограниченията за това. Какво мога да направя в тази или подобна ситуация?

Кои действия са нарушения?

Нарушение е налице, когато държавен служител или лице, заемащо публична длъжност, извършва каквито и да е дейности в частен интерес (свой или на негов близък), които са в противоречие с работните му задължения. Лицата, заемащи публична длъжност, не могат да:

Кои са лицата, заемащи публична длъжност?

Такива са:

Свидетел съм на случай на конфликт на интереси. Къде и как мога да сигнализирам за това?

Ако съм свидетел на злоупотреба с публична власт, имам възможност да докладвам за това, като подам сигнал до Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ).

Важно! За да бъде разгледан сигналът, който подавам, той не може да бъде анонимен. Членовете на комисията са длъжни да не разкриват самоличността ми, както и данните, които предоставям. Сигналът се подава задължително в писмен вид и подлежи на регистрация. Срещу мен не може да бъде повдигнато обвинение за това, че съм сигнализирал за конфликт на интереси. Ако съм подложен на физически или психически тормоз, в следствие на това, че съм уведомил Комисията за нарушението, имам законно право да получа обезщетение за претърпените имуществени или неимуществени вреди по съдебен ред.

Подадох сигнал за конфликт на интереси. Какво да очаквам?

След като съм подал сигнал в Комисията, той задължително се отбелязва в регистъра на комисията. Там се записва и моето име в качеството ми на подател на сигнала. Свиква се заседание на комисията, на което се взима решение. При проверката на подадения от мен сигнал комисията черпи информация от държавните органи, органите на местното самоуправление (кметства, областен съвет) и от други институции, физически или юридически лица.

Какви за правата ми, ако срещу мен е подаден сигнал в КПУКИ?

Имам право да направя възражение пред Комисията по установяване и предотвратяване на конфликт на интереси. Когато комисията се произнесе с решение, тя е длъжна да ме уведоми за него. В случай, че не съм съгласен с решението, имам право до го оспоря пред административния съд.

Актуализира: Николай Николов[toggles][toggle title="Източници"]Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ):чл. 6, ал.1 ЗПКОНПИ - изброява лицата, заемащи публична длъжност;чл. 55-62 ЗПКОНПИ - относно действията-нарушния;чл. 47 и 48 ЗПКОНПИ - изисквания за валидност на подаден сигнал в Комисията;чл. 49-51 ЗПКОНПИ - за правото на обезщетение при нанесени вреди;чл. 72, ал. 6 ЗПКОНПИ - за правото на възражение срещу подаден сигнал в Комисията;чл. 75, т. 1 ЗПКОНПИ - за информирането ми от страна на Комисията за взето решение;чл. 76, ал. 1 ЗПКОНПИ - за правото на обжалване на наказателно постановление;чл. 47, ал.3 ЗПКОНПИ - вписване на сигнала в Регистъра;чл. 72, ал. 3 ЗПКОНПИ - относно източниците на информация при проверка на сигнала от Комисията.[/toggle][/toggles]

Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:

Дарина

Капарова

30.4.2018

Избрани от редакцията

Най-новите статии

Още от близо 1000 статии

Потърси правата си