Живея в голям блок в София (в квартала е по-известен като “Китайската стена”). Имам доста разнородни съседи, но с тях споделяме поне две неща - тихия ужас, когато получаваме поредната сметка от Топлофикация през зимата и подобни нежни чувства, когато си отваряме “честитките” от енергото през лятото. Но на последното събрание на входа решихме да кажем дружно: “стига!” Ще участваме по проект за енергийна ефективност! Но как на практика става това?
Задължителните условия, за да можем да се включим в проекта, са следните:
NB! Отделен вход на един блок, който отговаря на тези изисквания, също може да участва.
Следните дейности се разглеждат като допустими:
NB! Всички интервенции, предписани в обследването за енергийна ефективност, с оценен пряк екологичен ефект, се прилагат задължително, с оглед постигане на минималните изисквания за енергийна ефективност. Не са допустими за финансиране интервенции, които не представляват предписани в обследването енергоспестяващи мерки с оценен пряк екологичен ефект и не са свързани с внедряване на енергоспестяващите мерки.
Ако ни одобрят ще получим до 75% от бюджета за обновяване включващ:
NB! Ако сметката все пак ни се стори солена, можем да обмислим възможността за банков кредит. В случай че само някои от съседите ми не могат да се включат поради липса на средства, съществува опцията при определени условия те да получат 100% финансиране от страна на Министерството на регионалното развитие.
Собствениците на самостоятелни обекти в сградата, в които се упражнява стопанска дейност (т.е., фирмите), получават 75 % безвъзмездна помощ за обновяването на приспадащите им се общи части и заплащат 100% от разходите за подмяна на дограма в обекта. Oт оперативната програма ще се покрият изцяло разходите по установяване на техническите характеристики на сградата, включително изготвянето на технически паспорт и обследване за енергийна ефективност.
NB! Ползите за нас от тази процедура не са за подценяване - разходите ни за енергия следва да намалеят до над 50%, животът на сградата да се удължи, както и да се повишат цените на имотите ни.
За изготвяне на документацията ще можем да ползваме услугите на проектен мениджър отговарящ за нашето населено място (има по един за всеки от 6-те района и един за гр. София).
За щастие не. Необходимо е постигнато съгласие от собствениците на самостоятелни обекти, представляващи поне 67% идеални части от общите части. Съгласието се оформя в протокол/и на Общото събрание, който включва:
Вторият етап от кандидатстването включва подаване на Заявление за финансова помощ и изпълнение на обновяване за енергийна ефективност. За целта е необходимо наличието на регистрирано Сдружение на собствениците и събрани 500 лв. за всеки самостоятелен обект. Заявлението се подава пред проектния мениджър за съответния район/гр. София. Ако всички необходими документи са налични и заявлението бъде одобрено се сключва споразумение между Министерството на регионалното развитие (МРР) и Сдружението на собствениците.
На сайта на Министерството на регионалното развитие мога да намеря подробна информация как да се включим в проект по Оперативна програма “Регионално развитие”.
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Проект BG161РО001-1.2.01-0001 „ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ДОМОВЕ“ по схема BG161PO001/1.2-01/2011 „Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради” по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013
§ ПМС № 103/07.05.2013 г. - относно възможността за допълнително 100% финасиране за собственици на имот в сградата, които по финансови причини не могат да се включат.
[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Невена
Христова
31.12.2016