Как да се откача от парното на топлофикация?

Имам планове да се отоплявам с енергия от алтернативни източници или предпочитам да студувам, но да не плащам непосилно високи сметки за парно. И в двата случая искам да се откача от топлофикация. Въпросът е възможно ли е това и по какъв начин или така често дочуваните в градския транспорт думи: “С половинката си се разведох, само с топлофикация не мога!” ще се окажат верни?

Топлоснабдяване

Това е процесът на производство, пренос, доставка, разпределение и потребление на топлинна енергия. За да съм част от него, трябва да съм част от топлопреносната мрежа, да съм абонат на топлофикация. Аз обаче не искам да се ползвам от техните услуги. Имам два варианта:

  1. Да спра топлоподаването към отоплителните тела (радиаторите), като завъртя топломера на 0. В този случай, макар да не ползвам “топло”, продължавам да бъда абонат и дължа заплащането на суми само за топлинната енергия от сградната инсталация (тръбите, които минават през стаите в жилището ми) и от отоплителните тела в общите части на сградата, както и за дялово разпределение.
  2. Да се откажа “официално” от топлофикация, минавайки през създадената за това процедура.

Отказ от топлоснабдяване

Вариант 1: Целият блок иска да “разкара” топлофикация.

Важно! В срока от подаване на заявлението до датата на прекратяване на топлоподаването към моята абонатна станция по закон аз продължавам да съм потребител на топлинни услуги и съответно дължа заплащането им.

Вариант 2: Само аз или малцина - по-малко от ⅔ от собствениците в сградата в режим на етажна собственост искаме да се откажем от парното.

Важно! В срока от подаване на заявлението до датата на прекратяване на топлоподаването към моята абонатна станция по закон аз продължавам да съм потребител на топлинни услуги и съответно дължа заплащането им.

Последните 3 точки са разходи, от които няма как да се освободя, дори да съм “разведен” с Топлофикация във втория вариант.

Демонтиране на радиаторите

По закон, ако живея в сграда в режим на етажна собственост нямам право да се откажа от топлофикация, като отделя отоплителните тела в имота си от топлопреносната инсталация, т.е. демонтирайки радиаторите си и режейки щранговете/тръбите. Какво е мнението на Комисията за защита на конкуренцията? (Според Комисията за защита на конкуренцията тази забрана е напълно адекватна, ако извършвам демонтирането в отоплителния сезон, т.к. е свързано с допълнителни разходи за етажната собственост, предвид изпразването и напълването отново на топлинната инсталация, което се извършва в този случай, но не е обоснована извън този сезон и в този смисъл сериозно засяга благосъстоянието на потребителите. Комисията е на мнение, че тази забрана би следвало да отпадне. Все още обаче е в сила и аз нямам абсолютно никакво право, колкото и несправедливо да е това, да премахна радиаторите и тръбите си.

Санкции

Ако не спазвам установените в закона ред и условия за топлоснабдяване и прекратяването му, подлежа на санкция. Тя е:

(*) В настоящата статия са разкодирани част от Общите условия на “Топлофикация” АД - гр. София. (*)[toggles][toggle title="Източници"]

§ Закон за енергетиката

чл. 125, ЗЕ - относно топлоснабдяването;

чл. 153, ал. 2, ЗЕ - относно извършването на отказа от Топлофикация;

чл. 153, ал. 5, ЗЕ - относно забраната за физическо демонтиране на радиаторите и щраговете;

чл. 213, ЗЕ - относно санкциите.

§ Наредба № 16-334 ОТ 6 АПРИЛ 2007 Г. ЗА ТОПЛОСНАБДЯВАНЕТО

чл. 76 - относно демонтирането на топлинните тела;

чл. 77 - отказа от топлофикация - ред и срокове;

§ Общи условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди на Топлофикация София АД

чл. 11 - относно отказа и какви суми дължа;

§ Становище № 623-30.05.2013 на Комисията за защита на конкуренцията

[/toggle][/toggles]

Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:

Лиляна

Попова

4.9.2018

Избрани от редакцията

Най-новите статии

Още от близо 1000 статии

Потърси правата си