Условия, на които трябва да отговарям като осиновяващ:
Имам право да осиновя дете само, когато съм дееспособен и не съм лишен от упражняване на родителски права.
- Изисква се и разлика във възрастта на мен и детето – най-малко 15 години. Не е необходима такава разлика, когато осиновявам рожденото дете на моя съпруг/а. А и когато със съпруга/та ми заедно извършим осиновяването, е достатъчно такава възрастова разлика да има само между детето и единия от нас.
- Не мога да осиновя дете, с което сме роднини по права линия (роднини по права линия са моите родители, моите деца, бабите и дядовците ми, внуците и правнуците ми) или роднини по съребрена линия (роднини по съребрена линия са братята и сестрите ми, моите племенници, лелите и чичовците ми и моите братовчеди).
- Мога да осиновя мой внук, когато той е роден извън брак; също когато родителите му са починали или само единият от тях.
Важно! Преди да предприема първи стъпки е важно първо да се консултирам със специалист в семейно право. Така ще имам цялата картинка пред себе си - всички възможности. Не е скъпо и мога да направя това бързо и лесно на тази страница.
Условия, на които трябва да отговаря осиновяваното от мен дете:
- Мога да осиновя дете, което не е навършило 18-годишна възраст към момента, когато подавам молбата за осиновяване.
- Ако искам да осиновя дете близнак, трябва да го направя заедно с другия. Позволено ми е да ги осиновя и поотделно, ако са изминали 6 месеца от вписването им в регистъра за осиновяване и не са могли да бъдат осиновени заедно, и интересите им налагат това.
- Ако детето, което искам да осиновя има емоционална връзка с братята или сестрите си, които също са оставени за осиновяване - трябва да осиновя и тях.
- Детето, което искам да осиновя, не трябва да бъде преди това осиновено от някой друг, освен ако този друг не е мой съпруг.
Видове осиновяване – пълно и непълно:
При пълно осиновяване между осиновения и неговите низходящи роднини, от една страна, и между мен и моите роднини – от друга страна, възникват права и задължения както между роднини по произход. А правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи с родните им по произход се прекратяват.
На осиновеното от мен дете се съставя нов акт за раждане, в който се вписват моите данни като родител. Актът се съставя от длъжностното лице по гражданско състояние в общината, кметството или района по постоянния ми адрес или по адреса, посочен в съдебното решение, когато заедно с мен осиновител е и моят съпруг/а.
Пълно осиновяване е налице:
- когато осиновяваното дете няма известни родители;
- когато родителите на детето са дали предварително съгласие за пълното му осиновяване;
- когато детето е настанено в специализирана институция и родителят му в срок от 6 месеца от датата на настаняване на детето, без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката и връщане на детето или настаняването му в семейна среда на при близки или роднини – съгласно Закона за закрила на детето;
- когато детето е настанено за отглеждане в приемно семейство и е вписано в регистъра за пълно осиновяване.
В продължение на 2 години от пълното осиновяване дирекция „Социално подпомагане” по настоящия ми адрес наблюдава как отглеждам детето и дали зачитам неговите права и законни интереси.
При непълнотo осиновяване възникват права и задължения като между роднини по произход само между осиновявания и неговите низходящи, от една страна и между мен – от друга. А правата и задълженията между осиновения и неговите низходящи с роднините им по произход се запазват.
Регистри за осиновяване:
Агенцията за социално подпомагане поддържа Национална електронна информационна система за децата, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване.
- Регионалните дирекции за социално подпомагане водят също регистри на деца по настоящ адрес, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване.
- Агенцията за социално подпомагане води Национален регистър на лицата, които желаят да осиновят дете при условията на пълно осиновяване (подробна информация се съдържа в Наредба № РД-07-7 от 5.10.2010 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване).
Ако искам да осиновя дете при условия на пълно осиновяване, първо трябва да се впиша в Националния регистър на лицата, които желаят да осиновят дете при условия на пълно осиновяване, което се извършва по следния начин:
Подавам заявление до дирекция „Социално подпомагане” по постоянния ми адрес за разрешение за вписването ми в регистъра;
- Дирекцията извършва социално проучване за годността ми да осиновя дете;
- Ако получа разрешение, дирекцията ме вписва в регистъра служебно за срок от 2 години;
- А ако ми откажат вписване, може да оспоря решението по реда на Административнопроцесуалния кодекс;
- Условията и редът за извършване на социалното проучване, за издаване и отнемане на разрешението за вписване в регистъра се определят с наредба на министъра на труда и социалната политика (Наредба № РД-07-7 от 5.10.2010 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване).
Процес на осиновяване:
Към регионалната дирекция по социално подпомагане има действащ Съвет по осиновяването, който съобразно особеностите на постъпилите деца в регистъра за осиновяване и лицата, които чакат в регистъра на осиновителите, преценява кое дете, на кой осиновител да бъде предоставено.
- Регионалната дирекция за социално подпомагане е тази, която ме уведомява писмено за решението на Съвета по осиновяване, с което ми се предоставя възможност да осиновя дадено дете и да се запозная с личните му данни.
- Дирекцията по настоящия адрес на детето оказва съдействие за осъществяване на личния ми контакт с него.
- В срок 1 месец от получаването на уведомлението мога да подам молба за осиновяване до окръжния съд по местонахождение на регионалната дирекция за социално подпомагане. Чрез нея именно подавам и самата молба. Дирекцията изпраща молбата за осиновяване заедно с преписката в 3-дневен срок от получаването й.
- Освен мен, молбата за осиновяване може да се подаде и от родителите на осиновявания или от осиновявания, ако има навършени 14 години.
- Окръжният съд разглежда молбата ми за осиновяване в 14-дневен срок от постъпването й. Осиновяването се допуска от съда само когато е в интерес на осиновявания. Решението на съда се обявява в съдебното заседание и след влизането му в сила се изпраща служебно на общината по постоянния ми адрес, както и на съответната регионална дирекция за социално подпомагане.
- При отказ за осиновяване от съда, мога да обжалвам решението в 7-дневен срок от обявяването му пред апелативния съд. Дори осиновяваният може сам да обжалва решението лично, ако има навършени 14 години.
- В 14-дневен срок от постъпване на жалбата съдът се произнася и неговото решение е окончателно.
- Мога писмено да се откажа от детето или да не подам молбата за осиновяване в срок, която също се счита за отказ от такова. Тогава детето се предлага за осиновяване на следващия подходящ осиновяващ. Отказът ми или неподаването на молбата в срок се отбелязва в Националния регистър на осиновяващи за пълно осиновяване.
Прекратяване на осиновяването се налага в следните случаи:
- Ако в последствие след осиновяването се установи несъответствие от моя страна относно условията, на които трябва да отговарям като осиновител;
- Ако извърша тежки провинения или се появят други обстоятелства, които дълбоко разстройват отношенията между мен и осиновеното дете;
- При пълно осиновяване, ако почина само аз или заедно със съпруга/та ми, съдът може да прекрати осиновяването; а при непълно – когато почина аз или осиновеното от мен дете и няма низходящи роднини, осиновяването се прекратява и преживелият наследява починалия.
Любопитно:Ако съм служителка на трудов договор и осъществям осиновяване на дете, до 5-годишна възраст, имам право на отпуск от 365 дни от деня, в който съм приела детето, докато то навърши 5-годишна възраст.Ако работя по трудов договор и сам осиновя дете, също имам право на посочения отпуск.Този отпуск може да се ползва и от съпруга ми осиновител или от родителите ни, след като са минали 6 месеца от деня, когато сме приели детето, докато то навърши 5 години. В този случай моят отпуск се прекъсва, докато се ползва от съпруга ми. Мога да загубя правото на посочения отпуск:
- ако детето почине;
- ако осиновяването бъде прекратено;
- ако детето започне да посещава детска ясла, детско или учебно заведение.
Важно! Времето, през което съм в отпуск, ми се признава за трудов стаж и ми се заплаща парично обезщетение.[toggles][toggle title="Източници"]
§ Семеен кодекс (СК):
чл. 77 от СК - относно кой може да бъде осиновяван;
чл. 78 от СК - относно кой може да осиновява;
чл. 79 от СК - относно разликата във възрастта на осиновявания и осиновяващия;
чл. 80 от СК - относно забраната за осиновяване между роднини;
чл. 81 от СК - относно забраната за осиновяване от две лица;
чл. 83 от СК - относно регистрите за деца за пълно осиновяване;
чл. 84 от СК - относно вписването на деца в регионалните регистри за пълно осиновяване;
чл. 85 от СК - относно националния регистър за осиновяващи - пълно осиновяване;
чл. 86 от СК - относно разрешението за вписване на осиновявани в националния регистър за пълно осиновяване;
чл. 94 от СК - относно съвета по осиновяване;
чл. 95 от СК - относно определянето на осиновяващ;
чл. 96 от СК - относно подаване на молба за пълно осиновяване;
чл. 98 от СК - относно обжалване пред окръжния съд за отхвърляне молбата за осиновяване;
чл. 100, ал. 2 от СК - относно пълното осиновяване;
чл. 101, ал. 1 от СК - относно пълното осиновяване;
чл. 101, ал. 2 от СК - относно съставянето на нов акт за раждане на осиновения;
чл. 102 от СК - относно непълното осиновяване;
чл. 106 от СК - относно основанията за прекратяване на осиновяването;
чл. 107 от СК - относно прекратяване на осиновяването при смърт.
Наредба № РД-07-7 от 05.10.2010 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяванеЗакон за закрила на детето(ЗЗакД):чл. 4, ал.1, т.3 от ЗЗакД - относно гарантираната закрила на детето при осиновяване;чл. 6а, ал. 4 и ал. 13 от ЗЗакД - относно отговорностите на органите за закрила на детето; чл. 23, т. 10 от ЗЗакД - относно мерките за закрила в семейна среда;чл. 29, т. 4 от ЗЗакД - относно прекратяването на настаняване извън семейството с осиновяването.Кодекс на труда (КТ):чл. 164б от КТ - относно отпуска за осиновяване на дете до 5 годишна възраст.[/toggle][/toggles]