Бизнесът не вървеше и със съдружниците взехме решение за прекратяване на търговското дружество. Стартира производство по ликвидация. През това време обаче нещата на пазара се раздвижиха и започнахме да съжаляваме. За щастие не бяхме разпределили имуществото, имаше обратен път назад. Взехме единодушно решение за прекратяване на производството по ликвидация и продължаване на дружеството. Кога се стига до прекратяване на ликвидацията и кога е възможен “рестарт” на дейността?
В последните две хипотези производството по ликвидация завършва не с един очакван край, а с едно ново начало - било то по старому или чрез разпределение на дружественото имущество в други дружества.Важно! Има много важни особености в това производство и винаги е добре да работя със специалисти - мога да пусна запитване на тази страница и да получа съдействие.
За съжаление, не винаги е възможен обратен път назад. Законът разрешава да вземем решение за преобразуване или продължаване на ТД само когато започването на ликвидация е било плод на наша воля. Т.е. в случаите на доброволна ликвидация, напр. при взето решение от общото събрание за такава.Важно! Когато ТД е прекратено по принудителен ред, с решение на съда или акт на контролен административен орган, връщане към дейността не е възможно.Законът допуска едно единствено изключение - когато съдът е постановил решение за прекратяване на ТД въз основа на искане на прокурора поради липса на вписан в търговския регистър (ТР) управителен орган на дружеството (при дружество с ограничена отговорност (ООД) - управител в продължение на 3 месеца; при акционерно дружество (АД) - член на съвет в срок от 6 месеца). Ако такова вписване бъде направено по време на съдебния процес, делото следва да бъде прекратено и нашето ТД да продължи дейността си.
Важно! При прекратяване на ликвидацията поради преобразуване е необходимо освен решение за продължаване на дружеството, да се вземе отделно решение за самото преобразуване. Разликата е в необходимото мнозинство. (При преобразуване е необходимо следното мнозинство: при персонални ТД - единодушие; при ООД - ¾ от целия капитал; при АД - ¾ от представения на заседанието капитал.)
[toggles][toggle title=Източници] Търговски закон (ТЗ):чл. 261а ТЗ - относно преобразуване на ТД в ликвидация;чл. 262пТЗ - относно необходимото мнозинство за преобразуване на ТД;чл. 274 ТЗ - относно продължаване на ТД в ликвидация;чл. 611, ал. 3 ТЗ - относно преминаването от производство по ликвидация към производство по несъстоятелност.Антонова, А. Ликвидация на търговски дружества. С.: Сиела, 2012.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Пенка
Попова
14.9.2018