Бизнесът не вървеше и със съдружниците взехме решение за прекратяване на търговското дружество. Стартира производство по ликвидация. През това време обаче нещата на пазара се раздвижиха и започнахме да съжаляваме. За щастие не бяхме разпределили имуществото, имаше обратен път назад. Взехме единодушно решение за прекратяване на производството по ликвидация и продължаване на дружеството. Кога се стига до прекратяване на ликвидацията и кога е възможен “рестарт” на дейността?
Производството по ликвидация се прекратява, когато e:
-
- изпълнило целите си – довършени са текущите сделки, събрани са вземанията, осребрено е имуществото, удовлетворени са кредиторите, каквото е останало е разпределено между нас съдружниците, търговското дружество (ТД) се заличава и престава да съществува;
- влязло в сила на решение за откриване на производство по несъстоятелност;
- взето решение за преобразуване на ТД
- взето решение за продължаване дейността на ТД.
В последните две хипотези производството по ликвидация завършва не с един очакван край, а с едно ново начало – било то по старому или чрез разпределение на дружественото имущество в други дружества.
Важно! Има много важни особености в това производство и винаги е добре да работя със специалисти – мога да пусна запитване на тази страница и да получа съдействие.
Кога можем с останалите съдружници да се разберем за “рестарт” на търговската дейност и прекратяване на производството по ликвидация?
За съжаление, не винаги е възможен обратен път назад. Законът разрешава да вземем решение за преобразуване или продължаване на ТД само когато започването на ликвидация е било плод на наша воля. Т.е. в случаите на доброволна ликвидация, напр. при взето решение от общото събрание за такава.
Важно! Когато ТД е прекратено по принудителен ред, с решение на съда или акт на контролен административен орган, връщане към дейността не е възможно.
Законът допуска едно единствено изключение – когато съдът е постановил решение за прекратяване на ТД въз основа на искане на прокурора поради липса на вписан в търговския регистър (ТР) управителен орган на дружеството (при дружество с ограничена отговорност (ООД) – управител в продължение на 3 месеца; при акционерно дружество (АД) – член на съвет в срок от 6 месеца). Ако такова вписване бъде направено по време на съдебния процес, делото следва да бъде прекратено и нашето ТД да продължи дейността си.
Какви конкретни действия трябва да извършим, за да стопираме и рестартираме?
- Първо, необходимо е на заседание на общото събрание да вземем решение за продължаване на активна търговска дейност с предвиденото в закона мнозинство. (При АД е достатъчно мнозинство ¾ от представения на заседанието капитал. При останалите търговски дружества е необходимо единодушие на съдружниците – дори един да е “контра”, продължение не може да има.) На заседанието трябва да изберем нови управителни органи, тъй като по време на ликвидацията управителни функции изпълнява ликвидаторът.
- Второ, трябва да е останало дружествено имущество – да не е започнало изплащане на ликвидационните ни дялове чрез окончателно разпределяне на това, което останало след удовлетворяване на кредиторите. При капиталовите ТД трябва да е останало имущество, което покрива минималните законови изисквания за размер на капитала – при ООД 2 лв., при АД 50 000 лв.
- Трето решението за връщане на дружеството “в играта на пазара” се вписва в ТР от ликвидатора, след което се прекратяват неговите правомощия.
Важно! При прекратяване на ликвидацията поради преобразуване е необходимо освен решение за продължаване на дружеството, да се вземе отделно решение за самото преобразуване. Разликата е в необходимото мнозинство. (При преобразуване е необходимо следното мнозинство: при персонални ТД – единодушие; при ООД – ¾ от целия капитал; при АД – ¾ от представения на заседанието капитал.)
Последици от връщането към активна търговска дейност на дружеството – какви са те?
- възобновяват се функциите на ръководния орган в пълен обем;
- избраните нови управителни органи поемат властта от ликвидатора, чиито правомощия се прекратяват;
- платеното на кредиторите в производството по ликвидация не подлежи на връщане, тъй като е дадено в изпълнение на изискуеми задължения на ТД;
- дадените обаче обезпечения във вр. със спорни или условни вземания, както и вложеното в банка по отношение на непредявени вземания или вземания с ненастъпил падеж отпадат; те се дават, за да може да се пристъпи към разпределение на имуществото, а тъй като такова не се извършва, гаранциите са лишени от правно основание – с продължаване на ТД пречките по отношение на удовлетворяване на кредиторите се премахват (повече за правата на кредиторите в производството по ликвидация мога да намеря тук);
- възстановявам правата си на съдружник/акционер в пълен обем, напр. ще имам отново право на част от печалбата.
чл. 261а ТЗ – относно преобразуване на ТД в ликвидация; чл. 262п ТЗ – относно необходимото мнозинство за преобразуване на ТД; чл. 274 ТЗ – относно продължаване на ТД в ликвидация; чл. 611, ал. 3 ТЗ – относно преминаването от производство по ликвидация към производство по несъстоятелност. Антонова, А. Ликвидация на търговски дружества. С.: Сиела, 2012.