Получаването на призовка доста често е объркващ момент за нас. Задаваме си въпроси от типа на: за какво съм извикан, това няма ли да се отрази негативно на реномето ми, как да постъпя, за да не си създам неприятности и т.н., и т.н. Всъщност единственият начин да се преодолее ситуацията е да съм наясно с правата и задълженията си при получаване на призовка. Те зависят от това по какво дело съм призован - гражданско или наказателно и в какво качество – като страна или като свидетел. А сега нека се запозная с правата си при призоваване по гражданско дело.
В този момент трябва да знам, че преди да предприема каквито и да е действия или да подписвам / заявявам каквото и да е - трябва да се консултирам с адвокат. Не е скъпо и мога да направя това бързо и лесно на тази страница.
Призовка! Какво съдържа и кога трябва да ми я връчат?
- Трябва да получа призовката най-рано 1 седмица преди заседанието, за което съм призован. В противен случай, призоваването ми не е редовно, т.е. са нарушени правата ми, т.к. няма да имам достатъчно време да се подготвя за делото.
- Ако съм призован като страна, мога да се явя лично или да пратя пълномощника си, който да заяви, че не иска делото да се отлага поради неспазването на този срок.
- Призовката трябва задължително да съдържа информация за съда, който я издава, името и адреса ми, по кое дело и в какво качество съм призован, мястото и времето на заседанието, на което да се явя, както и последиците, ако не сторя това. Липсата на данни по който и да е от тези въпроси прави призовката недействителна и аз нямам никакво задължение във връзка с нея.
Ако съм призован като страна:
- Получавам призовката на адреса, който е посочен в делото; ако не бъда намерен – на настоящия ми адрес; ако и там не бъда намерен – на постоянния.
- Ако съм посочил лице, което да ме представлява, призовката се връчва на него.
- Важно! Ако замина за чужбина за повече от 1 месец и нямам представител по делото, съм длъжен да посоча лице, на което призовките да се връчват. В противен случай, призовките се прилагат към делото и се смятат връчени. А това понякога може да доведе до много неблагоприятни последици за мен, като напр. пропускането на срокове за упражняване на правата ми.
- Когато отсъствам повече от 1 месец от адреса, който съм посочил по делото, съм длъжен да уведомя съда за новия си адрес. Ако не направя това, призовките се прилагат към делото и аз се считам уведомен.
- Когато не присъствам на адреса, призовката може да бъде връчена на трето лице, напр. някой от домашните ми. Той се подписва и поема задължението да ми връчи призовката.
- Ако не съм могъл своевременно да узная за връчването и поради тази причина съм изпуснал срока, в който мога да упражня свое право, мога да искам възстановяване на срока.
- Ако не присъствам на адреса в продължение на един месец, което е установено след поне три посещения, и ако никой не се съгласи да получи призовката, на вратата, пощенската ми кутия или друго видно място, трябва да намеря залепено уведомление, което да съобщава, че призовката е оставена в съда. В този случай, ако не се явя да получа призовката в 2-седмичен срок, се считам редовно призован.
- Удостоверявам с подписа си, че съм получил призовката. Ако откажа да се подпиша, това също се отбелязва. Важно! Отказът ми не засяга по никакъв начин редовността на призоваването, следователно не мога да се позовавам на него пред съд при неизпълнение на задълженията си по призовката.
Ако съм призован като свидетел.
- Ако съм редовно призован, не мога да откажа да се явя пред съда и да дам показания – това е мое основно задължение като гражданин към обществото, а и подлежа на глоба, ако не се явя - от 50 до 1000 лв.
- Ако поради важни причини не мога да се явя на място в съда, т.е. ако напр. лежа в болница с тежка травма, мога да поискам да бъда разпитан другаде.
- Преди да започне разпитът, съдът се осведомява за моята самоличност, като ми задава последователно въпроси за името; адреса, на който живея; семейното положение; образованието; дали съм осъждан или не, както и дали по някакъв начин съм заинтересован от изхода на делото. Напомня ми за отговорността, която нося при лъжесвидетелстване - лишаване от свобода до 5 години.
- След това давам обещание да казвам истината, само истината и нищо друго освен истината.
- Разпитът ми се провежда в присъствието на страните по делото. На него не присъстват другите призовани свидетели, които още не са дали показания.
- Мога да откажа да дам показания, ако:
- представлявам някоя от страните по делото напр. съм неин адвокат;
- съм в родствена връзка с някоя от страните, като от значение е да съм роднина по права или съребрена линия; (напр. син, дъщеря, майка, баща, баба, дядо; брат или сестра;)
-
- както и роднина по сватовство от 1ва степен; (тъст и тъща, свекър и свекърва, зет и снаха;)
-
- съм в брачна връзка с някоя от страните, т.е. неин съпруг, както и бивш съпруг или живеем на съпружески начала.
- Мога да откажа да дам отговор на конкретен въпрос, ако това би причинило на мен и/ или близките ми вреди, опозоряване, както и би предизвикало наказателно преследване спрямо нас. За да се възползвам от тази възможност обаче трябва да посоча конкретните причини пред съда.
Важно! За явяването си в съда като свидетел имам право да ми бъде заплатено парично възнаграждение (за пропуснатия работен ден) и разноски (напр. транспорт до съда). За да ми бъде присъдено обаче, трябва да направя искане за това до края на заседанието, в което давам показания.
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Граждански процесуален кодекс (ГПК)
чл. 38 ГПК - относно адреса на връчване;
чл. 39 ГПК - относно връчването на представител;
чл. 40 ГПК - относно съдебния адресат;
чл. 41 ГПК - относно задължението за уведомяване;
чл. 43 ГПК - относно начина на връчване;
чл. 44 ГПК - относно удостоверяването на връчването;
чл. 46 ГПК- относно връчването на друго лице;
чл. 47 ГПК - относно връчването чрез залепване на уведомление;
чл. 49 ГПК- относно мястото на връчване;
чл. 57 ГПК - относно съдържанието на призовката;
чл. 58 ГПК- относно редът за връчване на призовката;
чл. 163 ГПК- относно задължението за свидетелстване;
чл. 166 ГПК- относно правото на отказ от свидетелстване;
чл. 168 ГПК- относно правото на свидетеля на възнаграждение;
чл. 170 ГПК- относно обещанието да се каже истината;
чл. 171 ГПК- относно провеждането на разпита.
[/toggle][/toggles]