При регистрацията на придобитото от мен МПС в КАТ получавам свидетелство за регистрация (голям и малък талон) и табели с номера. За целта е необходимо да заплатя съответната такса, както и стойността на самите табели. Номерът се състои от арабски цифри и главни букви, изписани с черен цвят на бял фон и служи за идентификация на притежаваното от мен МПС. Ако използвам табели, които са с изтекъл срок или не са издадени по установения ред, подлежа на глоба. И тук идва въпросът: запознат ли съм с видовете номера, които се дават?
Трайни / Постоянни номера:
Важно! Няма никакъв шанс нареждайки се на редичката за регистрационни номера в КАТ съвсем случайно да ми се падне номер с 4 или 2 по 2 еднакви цифри (напр. ЕН 9999 АХ или ОВ 2442 АК) или номер с надпис (напр. БАЙЕРН). Такъв номер се нарича „специален“ или „поръчков“, още “златен” и за да се сдобия с него трябва да подам заявление в КАТ и да заплатя определена сума Най-скъпо ще ми излезе да имам номер с 4 еднакви цифри или пък с избран от мен надпис, формиран от позволените букви и цифри.
4. серия – една или комбинация от 2 букви, напр. АХ.
Временни номера
Транзитни номера
Получаване на табелите
При регистрацията на МПС-то в КАТ ми се предоставят табели с регистрационен номер, като за тях също предварително трябва да съм заплатил такса, която се събира в системата на МВР по Тарифата към Закона за държавните такси. Те се закрепват отпред и отзад (или само отзад), перпендикулярно на средното надлъжно сечение на превозното средство, а когато това е невъзможно - в лявата част, така че да се осигури тяхната видимост и осветеност нощно време. При закрепването не трябва да се нарушава формата на табелата, целостта на графиката и символите на номера. Монтажът струва от 2 до 4 лв. в зависимост от превозното средство.
Загубен/откраднат номер
Ако изгубя табелите с номера си или при сегашното положение с камерите на пътя някой друг “добросъвестен” водач ми ги открадне, монтира си ги на колата и отпраши с трицифрена скорост по магистралата с моя номер, трябва веднага да отида в КАТ и да обявя табелите за изчезнали. На място попълвам заявление по образец. Табелите се обявяват за издирване. Съответните обстоятелства във връзка с изчезването на табелите се отбелязват в базата данни на КАТ, а аз получавам нови табели с транзитен номер.
Полезни документи:
Още:
[toggles][toggle title="Източници"]
§Закон за движението по пътищата
чл. 140, ЗДвП - относно регистрирането на МПС.
§ Правилник за прилагане на Закона за движението по пътищата
чл. 20, Правилника - относно изискването за поставяне на табели с номера на МПС-тата.
§ НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
чл. 10, Наредба - относно предоставянето на табели с регистрационен номер;
чл. 11, Наредба- относно използването на рег.номер, който не отговаря на законовите изисквания;
чл. 23, Наредба - относно външния вид на регистрационния номер;
чл. 24, Наредба - относно постоянните номера;
чл. 25, Наредба - относно предоставянето на временни номера;
чл. 26, Наредба - относно външният вид на временните номера;
чл. 27, Наредба - относно транзитните номера;
чл. 29, Наредба - относно външният вид на транзитните номера и Разрешението за временно движение.
§ ТАРИФА № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси
чл. 26, Тарифа - относно размера на таксите, които се събират при поръчване на специален номер.
чл. 27, Тарифа - относно таксата за табелите;
§ Закон за държавните такси
чл. 4, ЗКД - относно таксите за регистрация на МПС.
[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Лиляна
Попова
7.1.2020