Преди няколко месеца реших да започна свой бизнес и да отворя магазин за дрехи. Наех помещение в центъра на града и сключих договор за наем. Съгласих се с клауза в договора всички бъдещи спорове между мен и наемодателя да се разглеждат от арбитражен съд. Бизнесът ми обаче не потръгна и няколко месеца не успях да платя наема. Вчера получих исковата молба на наемодателя си, който ме съди пред арбитражен съд. Ами сега?
Арбитражният съд може да е постоянно действаща институция или такава, създадена за решаване на определен спор. Арбитражното производство е начин за извънсъдебно решаване на спорове и е алтернатива на гражданския процес (решаване на правни спорове от държавен съд). Арбитражът е приложим, когато съществува спор за имуществени права - както в моя случай не успях да изпълня задължението си за плащане на месечния наем. Освен това, ако искам да попълня празноти в договор (например не сме се договорили относно начина за плащане на наема) или да променя съществуващ такъв към нови обстоятелства (например съществено се покачват цените на имотите и наемодателят иска да увеличи наема ми), но с другата страна по договора не можем да се разберем, аз също мога да се обърна към арбитражен съд, но само ако в договора сме предвидили такава възможност.Има спорове, които касаят имуществени права, но не могат да се разглеждат от арбитраж - това са например спорове, свързани с:
Трябва да знам, че в арбитражното споразумение можем да се договорим за процедурата, която арбитражът трябва да спазва при водене на делото. Така ние можем да се договорим делото да се гледа по реда, по който се гледат делата от гражданския съд, като се прилагат гражданските закони, но може да се уговорим и за други правила. Освен това, можем да се договорим за мястото, където да се води делото и за езика, на който да се води. Ако не успеем да се споразумеем относно тези три неща, арбитражният съд по своя преценка взема решение.
Важно е да знам, че ако не отговоря на исковата молба, делото пак ще се разгледа. Това обаче не означава, че признавам иска, т.е., че приемам за верни твърденията на ищеца. Ако не подам отговор и не се явя на насроченото заседание, арбитражният съд ще постанови решение въз основа на наличните доказателства.
Както вече разбрах, не мога да обжалвам арбитражното решение. Ако делото е приключило, единствената защита, която имам, е да искам отмяна на решението. Не мога да искам отмяна обаче, когато ми хрумне! Отмяната на арбитражно решение е възможна само в няколко изрично изброени хипотези. Мога да поискам отмяна само когато е налице някое от следните основания:
Отмяна на арбитражното решение мога да поискам само от Върховния касационен съд (ВКС). Трябва да направя това в срок от 3 месеца от деня, в който съм получил решението.Ако решението бъде отменено поради това, че съм бил недееспособен при подписване на споразумението или че споразумението е недействително, аз мога да подам иск пред държавния съд. По този начин делото вече няма да се гледа от арбитражния съд, а от държавния. В останалите случаи Върховния касационен съд ще прати отново делото на арбитражния съд, който ще започне неговото разглеждане от самото начало, като се съобрази с решението на Върховния съд. Ето как стоят нещата на практика: Иван завежда дело срещу мен пред арбитражен съд и арбитражният съд ме осъжда. Аз обаче съм бил недееспособен при сключване на арбитражното споразумение и решавам да упражня правото си и да искам отмяна на арбитражното решение - в резултат ВКС отменя арбитражното решение. В този случай Иван може отново да заведе дело срещу мен, но само пред държавния съд. [toggles][toggle title=Източници] Граждански процесуален кодекс (ГПК):чл. 19, ал. 1 - относно споровете, които не могат да се разглеждат от арбитраж.Закон за международния търговски арбитраж (ЗМТА):чл.1,ал.2- относно разглеждането на имуществени спорове пред арбитражен съдчл.4- относно видовете арбитраж;чл. 7, ал.1- относно арбитражното споразумение;чл.7, ал.2- относно писменото споразумение;чл.7, ал.3- относно арбитражно споразумение при отговор на искова молба, заведена пред арбитраж;чл.11,ал.3- относно арбитрите;чл.11, ал.1- относно броя на арбитрите;чл.12, ал.1- относно процедурата за образуване на арбитражен съд;чл.12,ал.2- относно процедурата за избиране на арбитри;чл.15, ал.1- относно процедурата по отвод;чл.22- относно равенството на страните в процеса;чл.23- относно началото на производството пред арбитражния съд;чл.24- относно избора на процедура за разглеждане на делото;чл.25; чл.26- относно избора на място и на език;чл.28- относно насрещния иск;чл.27,ал.2- относно срока за отговор на исковата молба;чл.30- относно решаване на делото само въз основа на писмени доказателства;чл.31, ал.2- относно правото на достъп до делото;чл.34- относно неподаването на отговор на исковата молба;чл.35- относно неявяване на някоя от страните в съдебно заседание;чл.38, ал.4- относно решението на арбитражния съд;чл.40- относно спогодбата в арбитражното производство;чл.47- относно основанията за отмяна на решение, постановено от арбитражен съд;чл.48, ал.1- относно срока за искане на отмяна на арбитражно решение;чл.49- относно отмяната на решението от ВКС;[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Десислава
Андреева
19.10.2018