Имам идея за общественополезен проект, който ще спомогне развитието на обществото. Каква правно-организационна форма мога да използвам за правилната му реализация? Един от вариантите е да регистрирам юридическо лице с нестопанска цел по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (сдужение в частна полза) или още по-известното на всички – НПО (Неправителствена организация). Считано от 01.01.2018 г. мога да направя това в Регистъра на ЮЛНЦ (юридически лица с нестопанска цел) към Агенция по вписванията.
Сдружение в частна полза бих могъл да регистрирам с няколко лесни стъпки. Ето ги и тях:
Кои са необходимите документи?
- Избирам си наименование, което да включва ясно означение на вида на НПО. Ако желая мога да подам заявление за запазване на името в Регистъра на ЮЛНЦ.
- Правя едно Учредително събрание (УС) заедно с всички учредители (минимум трима души), за да приемем Устав.
- Създавам/е и един Учредителен протокол, който се подписва от ръководещия събранието и от протоколчика, а към него добавяме и списък с учредителите, саморъчно подписан от всеки от тях .
- Отивам/е при нотариус, за да завери спесимен/и от подписа/ите ми/ни като представляващ/и НПО-то, в зависимост от това колко от нас ще го представляват.
- Представляващият НПО-то попълва и подава заявление за регистрация в Регистъра на ЮЛНЦ, заедно със съответните документи.
- Плащам държавна такса за регистрацията.
- Ще е нужна и регистрация според Закона за мерките срещу изпиране на пари. Как ли? В 4-месечен срок от регистрацията на НПО-то трябва да бъдат приети вътрешни правила за контрол и предотвратяване изпирането на пари, които се изпращат на директора на дирекция „Финансово разузнаване на Държавна агенция “Национална сигурност” за утвърждаване. Ще трябват следните документи:
- Вътрешни правила за мерките срещу изпирането на пари, приети от управителния орган на фондацията;
- Придружително писмо, в което се посочва категорията НПО и ЕИК (единен идентификационен код);
- Документ, удостоверяващ приемането на вътрешните правила от компетентния орган на НПО-то.
NB! Всичките копия трябва да са заверени “вярно с оригинала” и подписани и подпечатани.
NB2! Процедурата крие особености, а и законът често се променя. Ето защо е най-добре да си спестя време и пари като се обърна към специалист на тази страница.
Такси към горните документи. Разбира се, че и такива има…
- Мога да проверя безплатно на страницата на Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ дали наименованието, което съм си избрал е заето. Ако все пак реша да се застраховам, като го запазя, трябва да подам заявление, което ще ми струва 40 лв., съответно 20 лв, ако го направя онлайн.
- Има много образци на документи в Интернет, които мога да използвам според нуждите си.
- Интернет е голям и мога да намеря всичко в него, но все пак консултацията с професионалист е препоръчителна, за да избегна грешки в документите.
- От 10 до 20 лв.
- Интернет отново.
- 50 лв., отново таксата е наполовина, ако го направя онлайн – т.е. 25 лв.
- Тук такса няма.
Сметката излиза горе-долу така: 110 лв. грубо + една седмица чакане = един от добрите варианти, в случай че се оправя сам.
Има ли още нещо, което трябва да знам?
Важно! Ако възникнат нови обстоятелства след регистрацията, имам 1 месец от възникването им, за да ги заявя за вписване в Регистъра на ЮЛНЦ.
NB! Ако вече съм имам регистрирано НПО преди промяната от 01.01.2018 г., трябва да го пререгистрирам в срок до 31 декември 2020 г., като за целта подам заявление до Регистъра на ЮЛНЦ. Е, поне процедурата е напълно безплатна! Служебно се издава удостоверение за актуално състояние от съда, регистрирал НПО-то, което се изпраща към Агенция по вписванията. Запазвам наименованието си, както и кода си по Булстат, който вече се нарича идентификационен код. Ако желая, мога да заявя за вписване и нови обстоятелства относно НПО-то, за тях обаче ще дължа държавна такса. Как да пререгистрирам НПО-то си мога да науча тук.
Виж как можеш да регистрираш Сдружение, бързо и лесно. Без бюрокрация.
Закон за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ): чл. 11, ал. 1 – относно устава; чл. 18, ал. 1, т. 1 – относно устава; чл. 18, ал. 5 – относно заявяване на промени в Регистъра на ЮЛНЦ; чл. 20 – относно устава; пар. 25 – относно пререгистрацията на ЮЛНЦ. Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност: 1. Обикновени нотариални такси, т. 5 – относно заверяване на подпис. Тарифа за държавните такси, събирани от Агенция по всписванията: чл. 16а, ал. 1, т. 10 и ал.2, т. 10 – относно таксата за регистрация в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ; Чл. 16в, ал. 1 и ал. 2 – относно таксата за запазване на наименование. Наредбата за водене, съхраняване и достъп то ТР и регистъра на ЮЛНЦ: чл. 33п, ал. 2 – относно регистрацията в Регистъра на ЮЛНЦ. Закон за мерките срещу изпиране на пари (ЗМСИП): чл. 102 и 103 ЗМСИП – относно регистрацията в ДАНС.
чл. 7 – относно наименованието;
Преходни и заключителни разпоредби към Закон за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел: