Имам дългогодишен опит като шофьор и всеки ден използвам личния си автомобил, за да стигна до работа. От началото на 2017 все се говори по новините, че влизат в сила някакви промени и при извършване на нарушения могат да ми свалят регистрационните табели. Чувам, че за няколко дни вече десетки нещастни шофьори са останали без табели и за да не ставам част от статистиката, искам да знам в какви случаи мога да понеса тази санкция.
В допустимите от закона случаи, когато при контрол на движението по пътищата служителите на МВР установят нарушение от страна на шофьора, имат право да приложат мярката отнемане на табели с регистрационен номер. Служителите съставят акт за установяване на нарушението, след което изземват свидетелството за регистрация на моторното превозно средство (МПС) и свалят табелите с регистрационния номер.
За щастие не за всяко нарушение на Закона за движение по пътищата ще ми бъдат снети регистрационните табели. Такава мярка ще ми бъде приложена само в случаите, когато:
Важно! Не могат да ми свалят регистрационните табели, ако не аз-собственикът шофирам автомобила, а друго лице, което притежава свидетелство за управление на МПС. В този случай предвидената мярка е спиране от движение на МПС за срок от 1 месец.Важно! Понятието моторно превозно средство включва не само автомобили, но и всяко пътно превозно средство, което е снабдено с двигател за придвижване - мотори, мотопеди, камиони и други.
Минималният срок, за който оставам без свидетелство за регистрация на автомобила ми и табели, е 6 месеца, а максималният – 1 година. След изземване на табелите имам 12-часов срок, в който аз или друг правоспособен шофьор (ако са ми отнели и книжката) можем да премести колата ми до място за съхранение или до най-близкото населено място. След изтичане на срока нямам право да си върна старото свидетелство за регистрация, а трябва да си издам ново.
Отнемането на свидетелството за регистрация на МПС и свалянето на регистрационните табели е вид принудителна административна мярка, която се прилага с административен акт. Като такава аз мога да я обжалвам пред съда или по административен ред в 14-дневен срок от съставянето на акта. По административен ред означава, че мога да подам жалбата си до директора на съответната дирекция на МВР, който е компетентният орган да разгледа случая. Той може да се произнесе с решение по съществото на спора или да отхвърли жалбата ми. Ако се произнесе с решение по същество, мога да обжалвам последното пред съда, но само относно неговата законосъобразност (т.е. мога да го обжалвам, ако смятам, че процедурата по издаването му не е спазена или не е издадено от компетентен орган например, но не и ако смятам, че самото решение е неправилно). Ако пък директорът на дирекция МВР отхвърли жалбата ми, мога да обжалвам единствено административния акт (срещу който е била насочена жалбата ми) отново пред съда и пак само за неговата законосъобразност. Основание да оспоря законосъобразността на акта имам, ако смятам, че е налице:
Мога и директно да обжалвам свалянето на регистрационните ми номера пред компетентия административен съд отново относно законосъобразността на акта.
Тъй като съм извършил нарушение, може да ми бъде наложена и глоба (различна в завсимост от извършеното от мен нарушение). В този случай ще ми бъде съставен акт за установяване на извършеното от мен нарушение, а въз основа на него - ще ми издадат наказателно постановление, с което ми се налага глобата. Повече за това как да обжалвам наказателното постановление мога да науча тук.Внимание! Това не означава, че ми се налагат две наказания - принудителната мярка е само средство, с което се ограничава възможността ми да продължа извършването на нарушение, докато глобата е същинската санкция за неправомерното ми поведение.Актуализира: Юрия Марковска[toggles][toggle title=Източници]Закон за движение по пътищата(ЗДвП):чл. 165, ал. 2, т. 2 – относно възможността на компетентните органи да изземат регистрационни табели;чл. 172, ал. 4 - относно ред за установяване на нарушение и прилагане на принудителна административна мярка изземване на табели;чл. 171, т. 2а – относно изземване на табели, условия, срок;чл. 171, т. 2г, подт. и) – относно извършване на предвидените нарушение от лице, различно от собственика;чл. 172, ал. 7 – относно възможност за преместване в 12-часов срок;ДР пар. 6, т. 11 - относно понетието МПС.Административнопроцесуален кодекс (АПК):чл. 93, ал. 1 – относно административен ред на обжалване;чл. 98, ал. 2 – обжалване на решение на административния орган;чл. 145, ал. 1 - относно обжалване на ПАМчл. 146 - незаконосъобразност на административен актчл. 148 – относно ред за обжалване;чл. 149, ал.1 – относно срок за обжалване.Закон за административните нарушения и наказания (ЗАНН):чл. 36, ал.1 - относно съставяне на акт за установяване на решение;чл. 59, ал. 1 - относно обжалване на наказателно поставление.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Диляна
Георгиева
8.3.2018