Притежавал съм право на собственост върху гора или земя от горския фонд преди тяхното одържавяване или съм наследил такава от мои роднини. Възможно ли е да възстановява собствеността си сега, в уславията на реституция? Каква процедура трябва да следвам?
"Гора" е всяка земя, която е обрасла с горска растителност, а "горски фонд" е всяка територия извън строителните граници на населените места, предназначена основно за гори, и обхващаща: гори, храсти, земи за залесяване, недървопроизводителни земи.
Горите могат да бъдат собственост на държавата или общината. В останалите случаи определена гора може да стане моя частна собственост по следните два начина:
До 1999 г. имах правото да възстановя собствеността си като се подам заявление пред общинска служба по земеделие (ОСЗ) и премина през установената административна процедура. До 2007 година пък имах възможност да възстановя по съдебен път правото си да подам заявление и да се ползвам улесенената административна процедура.Към настоящия момент обаче мога да си върна гората или земята от горския фонд само ако се обърна към съда. Искa си ще подам пред съда, в чийто район се намира гората. Ако стойността на гората е над 50 000 лева, трябва да се обърна към съответния окръжен съд. В повечето случаи оценката на имота не надвишава тази сума, ето защо делото се разглежда от районния съд. Задачата ми в производството е да докажа, че към момента на национализация гората е принадлежала на мен или на наследодателя ми. Като доказателства мога да ползвам нотариални и крепостни актове, нотариално заверени писмени договори, вписани протоколи за делба, съдебни актове, а при липса на такива землячни и данъчни регистри, удостоверение за дялово участие в кооперации, стопански карти и списъците към тях и други писмени доказателства.
Ако съдът се произнесе в моя полза, мога да пълноправно да се ползвам от имота си. В срок от 6 месеца от влизане в сила на решението общинската служба по земеделие, в присъствието на представител на съответното държавно горско стопанство, трябва да ме въведе във владение на гората. Влязлото в сила решение ще има силата на констативен нотариален акт, който ще удостоверява възстановеното ми право на собственост върху терена.За срок от 5 години от влизане в сила на решението, с което се възстановява правото ми на собственост, се освобождавам от заплащането на държавни, нотариални такси и местни данъци, ако извърша доброволна делба или продам имота на друг.Задължението ми се изразява в обстоятелството, че е необходимо да регистрирам гората или земята от горския фонд, собствеността върху която ми е възстановена, в съответното държавно горско стопанство.[toggles][toggle title=Източници]Закон за възстановяване на собствеността върху гори и земи от горския фонд (ЗВСГЗГФ):Чл. 2 – относно законите, с които се осъществява одържавяванетоЧл. 3 – лицата, на които може да им бъде възстановено правото на собственостЧл. 5-6 – как се възстановява правото на собственостЧл. 13 – процедура за подаване на заявлениетоЧл. 13, ал.2 – иск за установяване на правото на собственост върху гори и земи от горския фондчл. 18 - относно регистрацията в държавно горско стопанство. Закон за горите (ЗГ):Чл.22 – относно правото на собственост върху горите;Чл.25 – какво представлява частната собственост върху горските територии;Чл.26 – забрана за придобиване по давност;[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Велимира
Бакалова
16.3.2018