Правата ми са нарушени, искам справедливост и знам, че начинът за разрешаване на спорове във всяка правова държава е производството пред съд. Възможно е обаче да се окаже, че съдът, към който трябва да се обърна, дори не е разположен в населеното ми място. Това може да ми причини доста допълнителни разходи и грижи. Ето защо, когато установявам правни отношения с различни организации или лица, е добре да имам представа къде би се разрешил евентуален правен спор.Ако претенцията ми касае спор между граждани и/или фирми по повод на граждански, търговски или трудови отношения, то делото ще се разглежда по правилата на гражданския процес. За да преценя каква ще е подсъдността на делото, т.е кой е компетентният да разгледа делото съд, трябва имам предвид следните три обстоятелства:
В зависимост от предмета на делото и неговата парична оценка, наричана цена на иска, на първа инстанция делото може да бъде подсъдно на районен или окръжен съд. Основен първоинстанционнен съд е районният и пред него се завеждат всички граждански дела, освен ако изрично в закона не е посочено, че са подсъдни на окръжния съд. Най-ясно определям цената на иска, когато става дума за парична сума, която трябва да си върна/взема- колкото пари ми дължи другата страна, толкова е цената на иска. При споровете за собственост и други вещни права върху недвижим имот цената на иска е данъчната оценка на имота, а ако няма такава- пазарната му стойност.Кога трябва да се обърна към окръжния съд?
След като вече знам към кой първоинстанционен съд да се обърна, следва да преценя и кой конкретно от всички съдилища в страната е компетентен.Правилото е, че иск се предявява пред съда, в чийто район е постоянният адрес на ответника. От него обаче има доста изключения:
Спорове свързани с недвижими имоти и наследствоСпециален е случаят, когато предмет на спора са права свързани с недвижим имот. Подсъдност спрямо местонахождението на имота се определя при исковете за: вещни права върху недвижим имот, за делба на съсобствен недвижим имот, за установяване на граници и за защита на нарушено владение върху недвижим имот, искове за сключване на окончателен договор за учредяване и прехвърляне на вещни права върху недвижим имот, както и за разваляне, унищожаване и обявяване нищожност на договори за вещни права върху недвижим имот. В тези случаи ще предявя иска пред съда, в чийто съдебен район се намира имотът.Мястото, където е открито наследство, т.е последното местожителство на наследодателя, определя компетентния съд при споровете, свързани с наследство, искане за унищожаване или намаление на завещание, за делба на наследство, за унищожаване на доброволна делба. Ако имуществото е принадлежало на български гражданин, но наследството е открито в чужбина, то съда се преценява според последния постоянен адрес на починалия в България или според местоположението на имотите.Алтернативна подсъдност В няколко случая мога да избирам компетентния съд между общото правило и допълнителна опция, предвидена в закона::
Щом съм определил със сигурност първоначалния компетентен съд, то знам и кои биха били следващите съдилища, които ще се занимаят с делото.Производството пред съд по граждански дела в България се развива пред три инстанции:
Ако делото е разглеждано първо от районен съд, то на втора инстанция компетентен ще бъде окръжният съд. Ако пък спорът първо е бил подсъден на окръжен съд, то въззивната инстанция ще бъде апелативен съд. И в двата случая последната дума би имала касационната инстанция в лицето на Върховния касационен съд.
Принципното положение е, че дори да постигнем съгласие с насрещната страна, не можем да променяме подсъдността на спора ни. Законът ни дава възможност да изменим само местната подсъдност, ако сме посочили това в писмен договор. Тази възможност отпада, ако искът е свързан с права върху недвижим имот. При потребителски или трудови дела договор за подсъдност можем валидно да сключим само след възникване на конкретния спор.[toggles][toggle title=Източници] Граждански процесуален кодекс (ГПК):чл. 68 и чл. 69 - относно цената на искачл. 103 - подсъдност на районен съдчл. 104 - подсъдност на окръжен съдчл. 105 - обща местна подсъдностчл. 106 - искове срещу малолетни и поставни под запрещениечл. 107 - искове срещу лица с неизвестен адресчл. 108 - искове срещу държавни учреждения и юридически лицачл.109 - Подсъдност по местонахождение на недвижим имотчл. 110 - Подсъдност по местооткриване на наследствочл. 111- чл. 116 - алтернативна подсъдностчл.117 - договорна подсъдностчл. 341, ал. 1- съдебна делбачл. 356- владелчески искове Закон за съдебната власт(ЗСВ): чл. 63 - функционална подсъдностчл. 76 - компетентност на районния съд Закон за уреждане на колективните трудови спорове (ЗУКТС):чл.17, ал. 2 - установяване на незаконна стачка Закон за наследството (ЗН):чл. 1 - относно местооткриване на наследство Сайт на Висш съдебен съвет”Българско гражданско процесуално право”- проф. Ж. Сталев, проф. А. Мингова, проф. О. Стамболиев, проф. В. Попова, гл. ас Р. Иванова; изд. Сиела Норма АД, 2012 г.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Велимира
Бакалова
29.12.2016