Гражданин съм на държава, различна от България, но един или двамата ми родители са българи с българско гражданство. Мога ли да придобия такова и аз?
Ако поне един от моите родители е българин, аз мога също да придобия такова по произход. Това означава, че мога да подам молба пред съответните органи, които евентуално да я одобрят. Процедурата не е лека и отнема доста време, затова трябва предварително да съм наясно с какво ще се сблъскам и какво ме очаква.
Процедурата се инициира лично от мен като трябва да подам молба за придобиване на гражданство в Министерството на правосъдието или в дипломатическото или консулското представителство на Република България в страната, в която живея или чийто гражданин съм в момента. Ако съм малолетен (до 14-годишна възраст), молбата се подава от моите родители или настойници, а ако съм непълнолетен (от 14 до 18-годишна възраст), молбата се преподписва от моите родители или попечители.
В зависимост от това къде подавам молбата си, с мен се насрочва или се провежда на място интервю. По този начин, ако подавам документите си в Министерството на правосъдието, интервюто ми се насрочва за по-късна дата, а ако я подавам в Дипломатическо/консулско представителство - интервюто се провежда на момента. Ако съм малолетен, интервюто се провежда с родителите ми или настойниците ми, а ако съм непълнолетен - моите родители или попечители трябва само да ме придружат.
Интервюто се провежда на български език, затова, ако не владея такъв, трябва самостоятелно да осигуря преводач, който да ме придружава по време на интервюто.
Преди да подам молбата в Министерството на правосъдието или в дипломатическото/консулското представителство на Република България в страната, в която живея, е необходимо да се снабдя с няколко различни документа, които впоследствие ще приложа към самата молба:
Това са документите, с които е необходимо да се снабдя предварително. Освен това, останалото, което трябва да приложа към молбата си за придобиване на гражданство, е следното:
Важно! Всички документи, които представям, трябва да са издадени или преведени както и легализирани на български език.
След като подам молбата си и мине интервюто ми, остава само да чакам. Съответните органи изразяват становище относно молбата ми и Министърът на правосъдието, въз основа на тяхното становище, прави предложение до Президента на Република България за издаване на указ или за отказ за издаване на указ за придобиване на гражданство. Това предложение трябва да се направи в срок до дванадесет месеца от датата на подаване на молбата ми. В случай че бъде прието предложението, от датата на издаване на указа на Президента, аз придобивам българско гражданство по произход.
* От рубриката ни “Стани автор”.
Автор: Милена Бояджиева
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Закон за българското гражданство
чл. 15, ал. 2 - относно необходимостта от издаването на Удостоверение за произход;
чл. 29 - относно способите за подаване на молба за гражданство;
чл. 35, ал. 1, т. 2 - относно срокът за издаване на предложение за издаване на указ;
пар. 2, т. 1 от ЗБГ - относно това, кое лице се счита за такова с български произход.
§Наредба № 1 от 19.02.1999 г. за приалгане на глава пета от Закона за българското гражданство
чл. 4, т. 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13 и 14 - относно документите, които се прилагат към молбата за гражданство.
[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
рубриката
“Стани автор”
21.7.2017