Неподеляемият имот е имот, който не може да се раздели на реални части. Затова съществува възможност той да се възложи в дял на един от наследниците в производството по делба, а делът на останалите се уравнява.
Производството по възлагане в дял се развива във втора фаза на съдебната делба. Ако искам имотът да ми бъде поставен в дял, трябва да подам искане за това най-късно до първото съдебно заседание на втората фаза от производтвото по делба.
Възлагането на неподеляем имот e възможно в две хипотези:Първата - Ако имотът е жилище, което е било съпружеска имуществена общност. В тази хипотеза следва да са налице следните предпоставки:
Втората - Ако имотът е наследствен и аз:
Ако при тази втора хипотеза освен мен има и други наследници, които отговарят на тези две условия, и са поискали имотът да бъде поставен в техен дял тогава предимство има този, който предложи по-висока цена.
При уважаване на искането съдът присъжда реален дял и уравнява дяловете на останалите съсобственици с имоти (ако има такива) или с пари.Ако имотът бъде поставен в мой дял, съм длъжен в 6-месечен срок от влизане на съдебното решение в сила да изплатя паричното уравнение заедно със законната лихва (ако съдът е постановил уравняване с пари).Ако не изплатя паричното уравнение съдебното решение се обезсилва, откъдето следват две възможности:
[toggles][toggle title="Източници"]§ Граждански процесуален кодекс (ГПК):чл. 349[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Моника
Станчева
7.1.2020