Искам да инвестирам средства в строеж на собствена къща или сграда. Знам, че процесът по започване на строителство е дълъг и сложен откъм документация. Известно ми е, че ми е необходимо разрешение за строеж. Но това ли е всичко? Чувал съм, че ми е нужен инвестиционен проект, но не знам какво точно представлява той и как мога да си набавя такъв.
Когато имам идея за строителство, тя трябва да бъде физически представена чрез различни документи. Тази документация обикновено включва вида на обекта, който ще се строи, неговото разположение, облик, финансиране, съответствие с изискванията на закона. За тази цел аз като възложител възлагам да се изработи инвестиционен проект за идеята, която имам. Съгласно закона строежите се изпълняват в съответствие с Подробния устройствен план (ПУП) и съгласувани и одобрени инвестиционни проекти.
Не. Инвестиционен проект може да бъде съставен от правоспособен архитект или инженер. На интернет страницата на Камарата на архитектите и на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране мога да намеря регистрите на правоспособните архитекти и инженери. С избрания от мен архитект или инженер трябва да сключа договор. В него ще бъде описана задачата на проектанта, срок за изпълнение, цени и т.н.
Не е задължително проектирането да минава през всички фази. През три етапа минава тогава, когато строежите са сложни. Може да има и само една фаза.
Всички части на инвестиционните проекти, които са основание за издаване на разрешение за строеж, се проверяват по отношение на това дали съответстват на изискванията, на които трябва да отговарят строежите - на подробния устройствен план и на законовите норми. Като резултат от тази дейност се съставя оценка за съответствие. Тя е необходима за съгласуване и одобряване на проекта. Одобреният инвестиционен проект може да служи като основание за:
Инвестиционните проекти се съгласуват и одобряват от главния архитект на общината, а в определени случаи - от областния управител, от министъра на регионалното развитие и благоустройството и съответно от министъра на отбраната или от министъра на вътрешните работи.. Съгласуването на инвестиционните проекти се състои в проверка на съответствието им подробния устройствен план и правилата и нормите за застрояване. Важно е да знам, че ако в едногодишен срок от одобряване на инвестиционния проект не подам искане за издаване на разрешение за строеж, проектът губи правното си действие и не може да се използва.
Компетентният орган следва да одобри или да откаже одобряването на проекта най- късно в срок от 1 месец от внасяне на искането, а в някои случаи в 14-дневен срок. Трябва да знам, че за съгласуване и одобряване на инвестиционните проекти се заплащат такси. Мога да проверя в общината колко приблизително ще ми струва услугата. Таксите зависят от книжата, които се съгласуват и одобряват, от вида на сградата и се определят в зависимост от площта.Мога да поискам едновременно с одобряване на техническия или работен инвестиционен проект да ми се издаде разрешение за строеж. Ако не съм направил такова искане, разрешение за строеж се издава в 7-дневен срок от постъпване на искането за издаване.
Главният архитект (или друг компетентен орган) може да откаже да съгласува и одобри инвестиционния проект само ако не са спазени изискванията на закона и трябва да мотивира отказа си. Отказът трябва да ми бъде съобщен писмено. Мога да обжалвам отказа в 14-дневен срок пред началника на Регионалната дирекция за национален строителен контрол чрез главния архитект на общината. Ако инвестиционният проект бъде одобрен, аз не мога да го обжалвам самостоятелно, а само заедно с разрешението за строеж.
Все пак за някои строежи мога да избегна тази процедура. Най-често на практика не се изисква одобрен инвестиционен проект при строеж на:
[toggles][toggle title=Източници]Закон за устройство на територията (ЗУТ): чл. 137, ал. 3 - относно изпълнението на строежите;чл. 138 - относно възлагането на инвестиционен проект;чл. 141 - относно съгласуване на идеен инвестиционен проект;чл. 142, ал.4 - относно проверка за съответствие;чл. 142, ал. 7 - относно одобрен инсвестиционен проект;чл. 144 - относно подаване за заявление за съгласуване и одобрение;чл. 145 - относно съгласуване и одобрение на технически и работен инвестиционен проект;чл. 146 - относно отказ от одобрение и обжалване на отказа;чл. 147 - относно строежи, за които не се изисква одобрение на инвестиционен проект;чл. 148 - относно издаване на разрешение за строеж;чл. 149 - относно обжалване на разрешение за строеж и одобрен инвестиционен проект;чл. 202 - относно доброволна или съдебна делба на имот;чл. 216 - относно компетентен орган, пред който се обжалва отказът.Закон за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране (ЗКАИИП):чл. 7 - относно правоспособните архитекти и инженери;чл. 29 - относно договор между възложител и изпълнител на инвестиционния проект.Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти (НОСИП):чл. 2 относно фазите на инвестиционното проектиране;чл. 22 относно съдържанието работния инвестиционен проект.[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Лора
Терзиева
30.7.2018