Искам да започна бизнес, но нямам опит нито в наемането на подходящи хора, нито в обучението, а какво остава за ръководенето на бизнеса си въобще. Поради тази причина, реших да разбера какво е франчайзът и как мога да го използвам, за да постигна целите си – а именно да открия свой бизнес скоро и да започна да печеля пари с минимален стопански риск.
Какво е франчайзинг?
Договорът за франчайз е с комплексен характер. По силата му едната страна – франчайзодател предоставя на другата страна – франчайзополучател срещу възнаграждение права на индустриална или интелектуална собственост, отнасящи се до търговски марки, търговски имена, фирмени знаци, изработени модели или дизайни, авторско право, ноу-хау или патенти, които да използва за продажба на стоки и/или предоставяне на услуги.
С други думи чрез договора за франчайз аз (като франчайзополучател) ще мога да извършвам бизнес под чуждо име, за което ще заплащам определена цена. Този договор няма специална правна уредба, но е широко използвам както в България, така и в чужбина.
С другата страна можем да договорим широк кръг от права на интелектуална собственост спрямо конкретните ни нужди и изисквания.
Франчайзингът е удобен, тъй като полза имаме и двете страни. Франчайзодателят успява да си разшири пазара, разпространява продукта си с минимални средства. Като франчайзополучател мога да се възползвам от популярността на даден продукт, като вложа средствата си, но рискът за мен ще бъде по-малък, тъй като ще използвам утвърдени стандарти на работа, които франчайзодателят ще ми предостави по силата на сключения между нас договор.
За действителността на договора не се изисква форма, но е добре да се сключи в писмена форма с оглед доказването при евентуален спор.
И двете страни по договора сме търговци, поради което към нас ще се изисква полагането на повече усилия, отколкото се изискват за обикновените граждани – т. нар. грижа на добър търговец.
Какви права и задължения имам като франчайзополучател?
Имам право франчайзодателят да ми предостави договорения франчайз пакет – търговска марка, фирмен знак, дизайн, ноу-хау и други. Възможно е да уговорим франчайзодателят да ми предоставя техническа помощ, резервни части, обучение на персонал и други подобни.
Срещу тези права аз имам задължението да му заплатя цена. Тя обхваща първоначалната франчайзингова такса и периодични плащания.
Имам задължението да се придържам и изпълнявам зададените от франчайзодателя стандарти на качество на предоставяните услуги, да следвам неговата маркетингова политика, да пазя търговска тайна и да не осъществявам конкуретна дейност.
Важно! Може да уговорим клауза за изключителност. Това означава, че се задължавам да предлагам само стоките и услугите на франчайзодателя или да не предлагам такива, собственост на други конкурентни фирми.
Какви видове франчайз има?
Има производствен франчайз – като франчайзополучател имам право да произвеждам само стоките, след като ми е предоставен опит, ноу-хау, търговската марка и т.н.
Възможен е пласментният франчайз, когато имам право само да разпространявам стоките и услугите, произвеждани или извършвани от франчайзодателя.
Когато имам право да извършвам услуги, които франчайзодателят извършва, е налице франчайзинг за услуги.
Възможно е като франчайзополучтел да отстъпя правата си по договора на друго лице. Това е т. нар. субфранчайз, за който се изисква предварително съгласие на първоначалния франчайзодател.
чл. 302 ТЗ – относно задължението за полагане на грижата на добър търговец Закон за корпоративно и подоходно облагане (ЗКПО): 1, т. 10 – относно понятието за “франчайзинг” Герджиков, О. “Търговски сделки”, изд. “Труд и право”, 2015 г. Балди, Р., ‘’Дистрибуторство, франчайзинг, представителство’’, С. 1993г.