Здравейте,
Моля за вашето мнение за изравняване на здравноосигурителни вноски за 2020 год. към Годишна Данъчна Декларация.
Моят казус е такъв: Съкратена съм от работа на 20 август 2020 по чл.328 ал.1т.2. След това работодателят ми изплати едномесечно обезщетение в размер на 605,43лв /по чл. 222 ал.1 от КТ/, върху което, обаче САМА трябваше да си платя здравните осигуровки /по чл.40 ал.5 от ЗЗО/; внесла съм еднократно на 22 октомври 48,80 лв /8% от 610 лв/заедно с попълване на декларация образец 7. След този един месец, НОЙ започна да ми изплаща обезщетения за безработица, в които са включени здравни осигуровки. Така че моето задължение за здравни осигуровки за 2020 г. е само за този един месец, за който съм получила обезщетението от работодателя.
Поради факта, че през годината съм получавала наем 350 лв на месец, подавам ГДД към която трябва да изравня здравните си осигуровки. Общата годишна сума от наема намален с 10% разходи е 3780 лв. Но в справката в сайта на НАП за моя осигурителен доход, той е разделен, разбира се, за месец август и септември както следва: Август – 230,64лв. , Септември – 374,79 лв. ИЗЛИЗА, ЧЕ АЗ ДЪЛЖА ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ НЕ ЗА ЕДИН, А ЗА ДВА МЕСЕЦА. Според указанията за попълване на Таблица 2 към ГДД , целият доход от наема трябва да се раздели на две, за двата месеца, през които трябва да съм се осигурявала сама. След като се направят изчисленията, излиза, че трябва да доплатя още 253,16 лв.
Въпросът ми е правилно ли съм разбрала закона.
Получава се така, че заради това, че съм получила такъв вид обезщетение от работодателя в размер на 605,43 лв, трябва да платя здравни осигуровки за годината 301,96 лв. Ако работодателя не ми беше изплатил обезщетение, НОЙ поемаха веднага обезщетенията и аз НЯМАШЕ ДА ПЛАЩАМ НИЩО.
Milaчитател
изравняване на здравноосигурителни вноски
Сподели
адв. Николина Митова
Здравейте, Мила,
съгласно чл. 222, ал. 1 от КТ при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец.
Т.е. работодателят е длъжен при съкращаване на щата да Ви заплати обезщетението по чл. 222, ал. 1 КТ, а Вие да си заплащате здравните осигуровки докато не се регистрирате в Бюрото по труда.
Относно въпросите, свързани със сметки, се консултирайте със счетоводител.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092