Здравейте, много ми харесва колко съдържателни и добри професионални мнения срещам тук.
Бих искал да попитам, какви са законовите уреждания, ако искам да купувам стока произведена от едно място в ЕУ, и я продавам в друга ЕУ страна, но с моя марка. Стоката, обаче, е техническа и следва стандарти и евронорми.
Например, да купувам нещо от Германия, от малък тамошен производител, но да го продавам в България под моя марка, която е съобразена с българските възприятия?
Например казан за Бира. Произведен е от Биирбауер ГМБХ. Производителят е изпълнил изисквания по производство и стандарти. Обаче, за да е съобразен маркетинга, искам като предлагам казана, по време на предлагането, и след покупката, всеки да остава с впечатлението, че е с марка “НашКазан”, от фирма БГБИРА, произведен в България. Без значение дали покупателят е точно българин, или французин.
акви изисквания може да има, за да изпълня този маркетингов сценарии? Става дума:
Аз трябва ли да изпълнявам сертифициране, или унаследявам сертифицирането?
Трябва ли да имам сервиз, лично, или мога да препращам към истинският производител?
Имам ли право да продавам нещо под друга марка в ЕС, сигурно имам право,
Atanas Konstantinov
адв. Митова,
Благодаря Ви за интерсната дискусия. Аз не съм казал какво възнемерявам да правя, нито точно как. Липсва ми точна информация, да речем. А за Била – колкото са международни, толкова и български, спазили или не въпросните изисквания, и начин, който обсъждаме и ми е най-малкото интересен също. Законът е еднакъв за всички, така бил измислен някога закона, а една процедура, която дава краен маркетингов резултат – съм сигурен – още повече, че е еднаква за всички, без значение от големината на фирмата.
Поздрави,
Константинов
адв. Николина Митова
Казусът е съвсем различен за Била, тъй като се касае за международна търговска верига, която въз основа на съответните договори с производителите регламентира правоотношенията с тях. В случая не е налице нарушение на въпросните разпоредби от Закона за защита на потребителите.
Доколкото разбирам от питането Ви, Вие нямате намерение да сключвате договори с производителя, а само да закупувате съответните продукти от тях и след това да поставяте върху тях български етикети. Въпросът Ви е комплициран и не е предмет на разискване във форуми, където могат да се получат само насоки. Съветът ми е да се консултирате с адвокат, като обясните подробно намеренията си.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
Atanas Konstantinov
Благодаря Ви, адв. Митова, но искам да наведа на Вашето внимание марка като Clever, която е на Била. Била не произвежда всички тези неща, а прави точно Private Labeling.
адв. Николина Митова
Здравейте,
съгласно Закона за защита на потребителите етикетът на стоката задължително следва да съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването и и, ако е необходимо, указания за употреба. Търговецът няма право да отстранява или да променя етикета, маркировката или друга информация, дадена от производителя или вносителя, ако с това свое действие ще подведе потребителите – така чл. 9 от ЗЗП.
В този смисъл не е законово разрешено да закупувате стока от друга държава и производител и да не предоставяте информация от къде и от кой производител е закупена стоката.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092