Тези дни са започнали проверки на колите, които имат газова уредба (или метан и тн). Ето текст от статия за какво говоря:
“Промяната на данните за вида на горивото се заявява от собственика на превозното средство при извършване на първата промяна в регистрацията не по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата по реда на наредбата по чл. 148 ал. 1 от Закона за движение по пътищата. Съгласно чл. 179 ал. 1 т.3 от Закона за движение по пътищата собственик или длъжностно лице, което допуска в движение по пътищата пътно превозно средство, чиято конструкция е изменена без съответно разрешение се наказва с глоба в размер на 150 лева.”
Въпросът ми е следния – колата ми е с газова уредба, но при регистрацията в Пътна полиция не е упоменато това и са минали доста повече от 3 години. Също така се оказва, че трябва сервиза, който я е монтирал да ми издаде някакъв документ, но този сервиз вече не съществува. Какви са ми опциите?
адв. Николина Митова
Както описвате ситуацията, не можете да се снабдите с документ от сервиза, където е монтирана газовата уредба и в този смисъл ще подлежите на санкция по смисъла на чл. 179, ал. 1, т. 3 от Закона за движение по пътищата.
Поздрави,
адв. Николина Митова
valeri
Колата ми е преминала първоначален технически преглед на АГУ в лицензиран сервиз. След това на год.техн.прегледи се отчита това като записване в талона (синия) който издават. Трябва ли да се уведомява КАТ допълнително? Доколкото знам информацията постъпва служебно при тях.
адв. Николина Митова
Приложима е разпоредбата на чл. 3, ал. 4 и 5 от НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ И ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ, ВРЕМЕННО ОТНЕМАНЕ, ПРЕКРАТЯВАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РЕГИСТРАЦИЯТА НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ЗАГЛ. ИЗМ. И ДОП. – ДВ, БР. 105 ОТ 2002 Г., ИЗМ. – ДВ, БР. 67 ОТ 2012 Г., ИЗМ. – ДВ, БР. 20 ОТ 2018 Г.)
“(4) (Изм. – ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. – ДВ, бр. 57 от 2007 г., изм. – ДВ, бр. 67 от 2012 г., изм. – ДВ, бр. 20 от 2018 г.) Всяка промяна в данните за регистрирано превозно средство и собственика се заявява за регистрация пред съответните звена “Пътна полиция” в срок до един месец от настъпването и.
(5) (Нова – ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Разпоредбата на ал. 4 не се прилага при промяна на данните за вида на горивото в свидетелството за регистрация. Промяната на данните за вида на горивото се заявява от собственика на превозното средство при извършване на първата промяна в регистрацията по чл. 14, настъпила след монтирането на уредба в ПС, позволяваща работата на двигателя с втечнен нефтен газ или сгъстен природен газ, но не по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата по реда на наредбата по чл. 148, ал. 1 от Закона за движението по пътищата.”
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
valeri
Благодаря за отговора!
Wolf King
от по горе написаното разбирам че първоначалната регистрация за смяна на горивото не е задължителна .или ако работи с водород. изгоряло масло как ще се опише в талона
valeri
Вероятно ще искат проверка от ТИАТ.
Tsvetan Markov
Искам да попитам следното.Имам монтирана АГУ на автомобила ми през 2011 г. за което имам издаден паспорт за нея.Според тогава действащият закон не се изискваше вписване за АГУ-то в талона на автомобила .Въпроса ми е дали съм в нарушение на закона или всичко е изрядно и чак при смяната на газовата бутилка на десетата година трябва да я регистрирам в КАТ.Благодаря ви.
valeri
През 2014 въведоха условието бутилките да имат щампа E13. Аз бях като вас (нямах тази щампа на бутилката) и се наложи смяна на бутилка + нов предпазен клапан през 2015. След това направих първи преглед във оторизиран сервиз. И след това трябва да се смени талона до 3 години, но искат да намалят този срок на няколко месеца.
Отговора на вашия въпрос е: 1.ако имате щампата Е13 се налага смяна на талона само – да пише бензин и газ и 2, ако нямате щампата -> нова бутилка, клапан и смяна на талон (талона до 3г).
адв. Николина Митова
Има предвиден краен срок съгласно цитираната разпоредба на чл. 3, ал. 4 и 5 – “но не по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата по реда на наредбата по чл. 148, ал. 1 от Закона за движението по пътищата.” В този смисъл имате срок от 3 години да извършите регистрацията в КАТ от датата на първоначалната проверка.
Димитър Вакарелов
Здравейте, възможно ли е примерно ако за това съм глобен по чл. 179, aл. 1 т. 3 и се случи така че стане птп по моя вина с въпросния автомобил, за който съм глобен. Въможно ли е застрахователната компания да заведе регрес към мен, защото съм причинил птп с автомобил който е изменен?
Втори въпрос при проверка на пътя каква е компетенцията на КАТ да установят наличието на газова уредба? Къде в закона им се дават такива технически компетенции? Ясно е че се вижда вътре копче газ/бензин, могат да вдигнат капака на мотора и да видят частите на газовата, но къде те са компетентни да кажат и разберат че да този автомобил наистина има газова че да наложат глоба точно за това? Също възможно ли е да снемат регистрационните табели на автомобила ?
адв. Николина Митова
Здравейте, г-н Вакарелов,
регресните права на застрахователя са уредени в Кодекса за застраховане и определено не са свързани с изменение на автомобила без съответното разрешение, а именно –
“Чл. 433. Застрахователят има право на регресен иск срещу застрахования:
1. за всичко платено на увреденото лице – в случаите по чл. 432, ал. 3;
2. за размера на договореното самоучастие – в случаите по чл. 432, ал. 2, изречение второ;
3. за всичко платено на увреденото лице – в случаите, когато застрахованият причини вреда чрез негови действия или бездействия вследствие на употребата на алкохол с концентрация в кръвта над допустимата по закон норма или под въздействието на наркотично вещество или на негов аналог.”
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
Митко Момчилов
Карам автомобила от 20 години с АГУ.Преди години като ни накарахарда сменим номерата ,отивам в кат с паспорта с протокола от монтажа от сервиза с талони за преглед на АГУ и тн и една котарана на гишето,така и не ми обясни защо не са ми вписали в новия талон ГАЗ-БЕНЗИН …Както и да е ,с изискването за експлоатация от 10 год на газовата бутилка тази година трябва да сменя бутилката отново .Никога до сега в пунктовете за ГТП никой също не отговори логично и тн защо в талона за ГТП не се пише Газ бензин изряден….само бензин и толкова…Та мисълта ми е ,сега като сменя бутилката ,трябва ли да пазя стария паспорт и протокола за монтажа за да доказвам ,че уредбата е монтирана преди 2014 ,щото никъде никой не вписва Газ-бензин и при смяна на бутилка поради изтичане на срока за годност води ли се отново нова АГУ поставена 2020????????????????
Don Vas
Имам въпрос, монтирана е газова 2014 имам си “удостоверение за първоначална проверка на уредба”, само че не съм спазил закона да регистрирам мпс в Кат в упоменатия срок от 3 години? Какво трябва да направя?
Георги Тимнев
След 2014година реда е следния, сервиза издава нужните документи, когато дойде реда за ГТП трябва да изберете лицензиран пункт да направят протокол и проверят всички документи , там ще отговорят на всички въпроси. С подготвените документи отивате в КАТ за смяна на талона. Не всички пунктове за ГТП са в списъка на имащите право да правят проверки на АГУ, изберете правилния пункт. Ако демонтирате АГУ , вече автомобила ви не е на газ, а само на бензин, пак нов талон. Днес защо си със шапка, утре защо си без шапка!МВР нямат капацитет да правят проверки на АГУ, само сменят талона.
Nikola Nikolov
Никъде
hard2find
Здравейте! Имам следния проблем! Издаден ми е акт, който искам да обжалвам! Акт за изменена конструкция заради невписана газова уредба в талона. Купих колата преди 1г. и смених талона, като не знаех че в талона е отбелязана само “бензин”. Газовата уредба е от 2015. но нямам протокол. Въпросът ми е как да подходя??? :)