Здравейте! Дядо ми почина и остави завещание на мен, на сестра ми и на баща ми. Става въпрос за един апартамент. Ние сме наследниците по завещание. Има и други живи наследници втората му жена, която е жива ,нейни две деца, също така и баща ми има брат.Баща ми и брат му са истински деца на дядо ми.Проблемът е че сестра ми живее в апартамента, а баща ми иска да продаде апартамента. Наследството не е открито и никой не ни е викал да подписваме каквито и да било документи. Имат ли законово право да продадат апартамента и как да се защитим в такъв случай. Какво ще се случи ,ако продадат апартамента? Възможно ли е да се случи без наше съгласие?
Сподели
адв. Николина Митова
В случай че завещанието е вписано, е необходимо съгласието на всички съсобственици за продажба на апартамента. Ако единият от съсобствениците реши да продава своято идеална част, следва да представи пред нотариуса нотариално заверена декларация по чл. 33 от закона за собствеността от останалите съсобственици.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
джейн
Благодаря Ви от сърце за отговорите.Извинете ме, имам последен въпрос. Ако завещанието е вписано и ние се водим наследници по завещание, както се знае ,че има и други наследници по закон и апартамента е съсобствен и в този случай никой няма право да се разпорежда самостоятелно, има ли риск някой да поиска някаква съдебна принудителна делба или да се продаде апартамента без наше съгласие!
адв. Николина Митова
Децата на втората съпруга на дядо Ви ще наследят втората съпруга на дядо Ви след нейната смърт. Към момента децата на втората съпруга не са наследници, а наследството се открива със смъртта на наследодателя.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
джейн
а това ,че децата на втората му съпруга се падат заварени и доведени по отношение на дядо ми не ги ли лишава от право на наследяване върху имоти на дядо ми?
адв. Николина Митова
Нотариалното завещание също следва да бъде обявено и вписано в СВ.
Евентуален отказ от наследство от съпругата на дядо Ви не променя правото на наследяване на синовете й.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
джейн
Завещанието е наториално и е направено преди години. В този случай може ли да се счита, че е обявено и вписано в Службата по вписвания?
Втората му съпруга разполага с различни имоти и в предишни разговори е споменавала,че няма намерения към този имо и няма да претендира нищо..Ако се откаже от наследството, нейните синове могат ли да имат някакви права върху въпросния апартамент или други имоти на дядо ми след нейната смърт?
адв. Николина Митова
Здравейте, Джейн,
не уточнявате дали завещанието е саморъчно или нотариално, но и в двата случая то следва да бъде обявено и вписано в Службата по вписванията. Обявяването на завещанието, ако е саморъчно, може да бъде извършено от лицата, посочени в завещанието или от упълномощен адвокат. Докато завещанието не бъде обявено и вписано в СВ, наследниците по закон – баща Ви, брат му и съпругата на дядо Ви могат да продадат апартамента.
Можете да се свържете с мен на посочения телефон за допълнително съдействие.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
Мариана
Здравейте,
От написаното разбирам, че дядо Ви има съпруга и двама сина- баща Ви и неговия брат. Те са явяват законни наследници на същия и като такива те имат право на запазена част върху наследството. Тази част не може да бъде накърнена със завещателни разпореждания или дарения.
Споменахте, че дядо Ви е оставил завещание, но чрез него той не може да завещае гореспоменатите запазени части на законните наследници и да ги лиши от наследство. Той може да се разпорежда чрез завещание само с т.нар. разполагаема част, тоест имуществото, което се намира вън от запазената част на най-близките наследници на завещателя (чл. 28, ал. 2 ЗН). От момента на смъртта се смята каква точно е наследствената маса, прави се обединяване на всички имущества към момента на смъртта, и тогава се изчислява евентуално каква е запазената и разполагаемата част.
След като наследниците са повече от един, те са съсобственици на въпросния апартамент и никой от тях не може да се разпорежда с него самостоятелно.
Мариана Петрова
Адвокатски сътрудник|advokatami.bg