Здравейте,
имам два въпроса по следния случай:
баба ми по майчина линия е прехвърлила недвижим имот чрез наследство на майка ми. Съответно майка ми става единстен законен наследник на къщата след смъртта на баба ми. От друга страна брата на майка ми все още живее там и иска да направи адресната си регистрация на адреса на въпросния имот. Това е притеснително, тъй като майка ми има опасения, че той може да претендира в бъдеще за част от наследството,ако се води,че живее там.
Въпросите ми са следните:
Има ли закон, който да позволи на брата на майка ми да придобие част от имота или целият имот, ако той се води по адрес, че живее в него? И Може ли смяната на адрес, ако се стигне до такава, да стане само с копие от нотариалния акт, без да се предоставя оригинала?
Благодаря предварително на отговорилите!
Чавдар Мариана Маринови
Здравейте! Неточно боравите с терминологията. Прехвърляне чрез наследство – или е прехвърляне или е наследство. Не може и двете. Необходимо е уточняване, за да се отговори правилно. Адресната регистрация не те прави автоматично собственик или бъдещ такъв. Всеки наследник може да има претенции, но дали ще са основателни или не може да се отговори след като се разполага с информация за статута на имота. Съгласно чл.92, ал.3 от ЗГР за извършване на адресна регистрация се представя и писмено съгласие на собственик, когато заявителят не е собственик, чрез декларация по образец, подадена лично пред органа по ал. 1, или с нотариална заверка на подписа. Ако братът на майка Ви докаже, че е собственик не можете да го спрете да се регистрира. Адресната регистрация сама по себе си не може да послужи за придобиване на имота. От придобиване по давност може да се възползва този, който владее имота без някой да му се противопостави и съответно да плаща данък най-малко пет години. Предпоставките за придобиване по давност са няколко и следва да са комулативно свързани. Придобиването на имот не е елементарна работа, но на първо място трябва да се уточни собствеността на имота, за да може да се отговори адекватно.
Марчела Данчева
Здравейт
В момента съм в същата ситуация. Получих наследство чрез нотариално заверено завещание от баба ми. В завещанието баба ми е споменала само моето име…..обаче това съвсем не е така. Писал не писал завещание или дарения и т. н. има закон който казва общо взето, че не можеш да оставиш детето си без наследство. С или без адресна регистрация, брата на майка ви има запазена идеална част. Той и майка ви са собственици.
адв. Николина Митова
Нотариален акт за дарение може да бъде оспорен след смъртта на дарителя, ако дарението накърнява запазената част на наследник, в случая на брата на майка Ви. Оспорването става по съдебен ред.
Поздрави,
адв. Николина Митова
0898 303092
Глория
За да се поправя, става въпрос за прехвърляне на имот чрез дарение. Интересува ме, ако адресната регистрация не е причина да бъде оспорено дарението, какви други доводи биха могли да се вземат под внимание? Освен, че въпросното лице е например син на дарителите.