След като вече знам при какви условия и по какъв начин работодателят ми може да ме “глоби”, е време да науча за какво точно ще отговарям и в какъв размер. Както вече разбрах, отговорността ми в тези случаи е ограничена, тоест аз не дължа пълното възстановяване на щетите на работодателя ми.
За коя вреда отговарям?
Като работник отговарям единствено за вредите, които съм причинил на моя работодател, но не и за пропуснатите ползи. Това ще рече, че ако например работя в кафе и повредя кафе-машината, ще отговарям само за цената на ремонта й, но не и за това, че работодателят ми ще пропусне ползи, тъй като ще се намали броят на продадените кафета.
Колко дължа?
Отговорността се диференцира в зависимост от това каква длъжност изпълнявам в предприятието:
- Ако имам ръководни функции (Например ако съм управител, началник, директор или казано по общо - когато ми е възложено ръководството на трудовия процес в цялото предприятие или обособена част от него и имам право да давам задължителна нареждания и указания към останалите работници), отговарям в завишен размер, ако съм причинил вреди в това си качество. Обезщетението не може да е по-голямо от трикратния размер на брутното ми трудово възнаграждение. Важно! Този завишен размер на отговорността важи само когато вредата за работодателя ми е настъпила в следствие на мои действия в качеството ми на ръководител (давал съм указания на други работници).
- Ако съм отчетник, тоест на мен ми е възложено да събирам, съхранявам, разходвам или отчитам материални ценности. Най-често такива функции са възложени на касиер, счетоводител, домакин и т.н., отговарям:
- за липса - в пълен размер на причинената вреда заедно със законната лихва (около 10% на година) от деня на причиняването на вредата, а ако той не може да се установи - от деня на откриването й;
- за всякакъв друг вид вреди, свързани с отчетническите ми функции - не повече от трикратния размер на брутното ми трудово възнаграждение.
- Ако съм работник без ръководни функции или отчетнически функции отговарям за причинената вреда до размера на брутното ми трудово възнаграждение. Например ако вредата за работодателя ми е 800 лева, а брутното ми възнаграждение е 600 лева, аз отговарям за 600 лв., а не за целия размер на вредата.
А когато отговoрността е причинена от няколко работници?
В определени случаи е възможно повече от един работник да отговаря за определена вреда. Тези случаи са следните:
- Когато нямаме писмен договор за бригадна отговорност с работодателя, отговорността ни се разпределя по следния начин:
- всеки отговаря съобразно с участието си в причиняването на вредата (някои са по-виновни от други) - това става само ако може да се установи точно кой колко е виновен;
- когато не може да се установи кой в каква степен е виновен, се отговаря пропорционално на уговореното трудово възнаграждение за всеки - който взима повече, плаща повече. Например, ако е причинена вреда за 1200 лв. от двама работници, не може да се установи кой колко е виновен и те получават заплати от 2000 и 3000 лв., то те ще отговаря тза 800 лв., съответно 400 лв. Тези правила важат само ако е налице ограничена имуществена отговорност, по предпоставките, описани в това Право - “Работодателят ми ме глобява. Какви са правата ми”. Ако е налице пълна такава, ще се отговаря по друг начин.
- Вторият вариант е когато имаме сключен договор за бригадна отговорност с работодателя - такъв договор работодателят ми може да сключи с мен и останалите работници само ако извършваме отчетническа дейност (виж по-горе). В този случай, ако не може да се установи кой в каква степен отговаря за липсата, отговорността е съразмерна на получената брутна заплата за периода от време, за които е установена липсата. Идеята е колкото по-дълго време съм работил за периода на липсата и колкото по-голямо е трудовото ми възнаграждение, толкова повече ще отговарям.
Размерът на вредата се определя към момента на настъпването й, а ако той не може да се установи - към деня на откриването й.
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Кодекс на труда (КТ)
чл. 205, ал.1 - относно коя вреда подлежи на обезщетяване
чл. 205, ал.2 - относно размера на отговорността
чл. 206, ал. 1 - относно отговорността на обикновените работници и служители
чл. 206, ал. 2 - относно отговорността на ръководните служители
чл. 207 - относно отговорността на отчетниците
чл. 208 - относно отговорността при няколко причинители
чл. 209 - относно бригадната отговорност
[/toggle][/toggles]