Аз съм инвеститор. Предстои ми да построя жилищна сграда. Имам инвестиционен проект, както и разрешение за строеж. Но бих искал да науча повече за системите за отопление, вентилация и климатизация, които са задължителни, за да мога да изпълня проекта си.
Кога се проектират системи за отопление, вентилация и климатизация (ОВК)?
Задължително е да поставя система за отопление в:
- обществена сграда с площ по-голяма от 50 кв.м;
- производствени помещения, в които пребивават хора поне 4 месеца през зимния период;
- сгради и помещения, в които по технологични причини се налага да бъде проектирана такава система (напр. съхранявам предмети, за чието правилно съхранение е необходима определена температура).
Трябва да проектираме вентилация във всички помещения, в които пребивават хора. Когато няма възможност за директно проветряване на помещението, проектирам механична вентилация, а в останалите случаи – естествена или комбинирана ( естествена и механична). Тоест, ако помещението има прозорци, ще използвам естествена или комбинирана система за вентилация. Ако няма такива, трябва да поставя механична система за вентилация. Нужно е да проектирам вентилация на склад само ако в него се съхраняват токсични вещества или когато вследствие от дейността, която се извършва в склада, се отделят някакви пожароопасни, взривоопасни или вредни вещества. Необходимо е, ако например имам склад, в който съхранявам вещества, нужни за работа в лаборатория. Важно! Не бива да допускам преминаване на замърсен въздух от едно помещение в друго дори и с по-ниска концентрация на вредни вещества.
Системата за климатизация не е задължителна. Тя се проектира, когато това се изисква от задачата на проекта и се използва, за да се достигнат параметри на въздуха в сградата през лятото. Може да бъде проектирана за комфорт на хората в сградата или да се изисква от проекта за сгради, които служат за болнични заведения, музеи и други.
Защо са необходими системите за отопление, вентилация и климатизация (ОВК)?
Проектираната система за отопление осигурява нужната температура на въздуха в сградите през зимата.
Система за вентилация е нужна, за да:
- осигуря необходимото количество въздух на обитателите на сградите;
- осигуря необходимото количество въздух за разреждане на опасни вещества в помещения (напр. ако съхранявам такива в склад);
- бъдат уловени опасните вещества и миризми на мястото, където се отделят – напр. в химическа лаборатория;
- се отведат топлината и влагата от помещенията и др.
Система за климатизация пък служи, за да осигуря топлинен комфорт в жилищни сгради, сгради за обществено обслужване или производствени сгради.
Важно! Когато сградата ми има зони с различно предназначение, напр. офиси и складове, трябва да предвидя отделни системи за отопление, вентилация и климатизация за всяка от тях.
Кой изготвя проекта за ОВК?
Проектът за системи за отопление, вентилация и климатизация възлагам въз основа на писмен договор. Мога да го възложа само на правоспособен инженер, който има образователно-квалификационна степен “магистър” в областта на техническите науки с направление “Енергетика” по специалност, която е свързана енергопреобразуващи технологии и енергийна ефективност в сгради и промишлени обекти, както и техника за отопление, вентилация, климатизация и хладилна техника.
Какво задължително включва проектът за ОВК?
В проекта за отопление, вентилация и климатизация, включвам 3 части:
- чертежи – планове, схеми на помещенията, инсталациите и др.;
- обяснителна записка – общи изисквания, данни за изпълнение на проекта и др.;
- изчисления – летен-зимен или дневен-нощен режим на работа, рационално използване на инсталациите и др.
Наредба № 15/28.07.2005 г. за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и експлоатация на обектите и съоръженията за производство, пренос и разпределение на топлинна енергия: чл. 206 – относно това кога се поставя система за отопление; чл. 282, ал. 1 – относно това кога се поставя вентилация в помещения; чл. 282, ал. 3 – относно механичната вентилация; чл. 282, ал. 2 – относно естествената и комбинираната вентилация; чл. 283 – относно вентилацията в складове с токсични вещества; чл. 284 – относно задължението да не се допуска да преминава замърсен въздух от едно помещение в друго; чл. 189 – относно необходимостта от система за отопление; чл. 190 – относно необходимостта от система за вентилация; чл. 191, ал. 1 – относно необходимостта от система за климатизация; чл. 192 – относно зони с различно предназначение; чл. 187 – относно възлагане на проект за системи за ОВК. Наредба № 4/21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти: чл. 81 – относно частта за чертежите; чл. 82 – относно обяснителната записка; чл. 83 – относно изчисленията.