Оценяване
След като съм кандидатствал, трябва да се направи оценка дали съм подходящ да бъда приемен родител. Това става чрез:
При оценяването ми се вземат предвид:
Обучение
Впоследствие трябва да премина и обучение, което е с продължителност 36 часа за доброволно приемно семейство и е по специална програма. На това обучение ще ме информират за различните аспекти на приемната грижа – потребностите на децата, как да помогна на дете да развие целия си потенциал и др.
След завършване на обучението, директорът на регионалната дирекция „Социално подпомагане" издава заповед за вписване или за отказ за вписването ми в регистъра на утвърдените приемни семейства, за която трябва да бъда уведомен и мога да обжалвам в 14-дневен срок.
Изборът на дете, което ще бъде настанено при мен, се прави от дирекция "Социално подпомагане", която работи с детето. Предвижда се период от 4 до 6 седмици, в който аз и детето да се опознаем като се срещаме на различни места в града, посещение на детето в бъдещия му дом и др. Социалният работник, който работи с детето, е длъжен да ми представи информация относно нуждите, навиците, здравословното състояние и други обстоятелства, които са съществени за правилното отглеждане на детето.
След настаняване на детето се сключва договор между мен и съответния доставчик на социална услуга "приемна грижа". В него се описват подробно задълженията ми като приемен родител – колко лично жилищно пространство да осигуря на детето, каква храна да му давам и т.н.
Кандидатстването става по същия начин както при доброволното приемно семейство, като в този случай, освен базовото обучение, трябва да премина и допълнителен квалификационен курс за отглеждане и възпитание на деца. Този допълнителен курс включва обучение от най-малко 24 часа по специална програма.
Трудовият договор се сключва между мен и доставчик на социалната услуга "приемна грижа" преди настаняването на дете в семейството. В договора се уреждат съществени въпроси като правата и задълженията ми като приемен родител, размера на възнаграждението ми, отговорността ми и т.н. Важно е да знам, че този договор по същността си е трудов, тоест спрямо него се прилагат разпоредби на трудовото законодателство.
Освен трудовия договор между мен, като професионален приемен родител, и доставчика на услугата се сключва и договор като този за доброволната приемна грижа.
* Статията е от рубриката ни “Предложи Право”.
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Закон за закрила на детето
чл. 27, ал. 5 ЗЗДет. - относно сключване на договор с доставчик на социална услуга "приемна грижа"
чл. 34,ал.4 - относно допълнителния курс за професионалните примени семейства и сключването на трудов договор с тях
§ Правилник за прилагане на Закон за закрила на детето
чл. 57a, ППЗЗДет - относно съдържанието на договора с доставчика на социална услуга “приемна грижа”
чл. 57б, ППЗЗДет - относно сключването и на обикновен договор с професионално приемно семейство
§ Наредба за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях
чл. 9 и чл. 10, НУРКПУПСНДТ - относно оценяването
чл. 13, НУРКПУПСНДТ - относно обучението за приемен родител
чл. 16, НУРКПУПСНДТ - относно избора на дете и настаняването му в семейството
[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Велизар
Величков
21.11.2019