След като стана стопанин на куче, съм длъжен в 3-месечен срок от придобиването му да го регистрирам в общината по постоянния ми адрес. В същата община имам задължение да заплащам годишна такса за притежание на домашния ми любимец. Всяка община в страната сама определя размера на тази такса. За Столична община тя е 24 лева.
Как протича самата регистрация?
- Преди да регистрирам моето куче в общината, то трябва да има издаден ветеринарномедицински паспорт и да има поставен идентификационен микрочип, който от 2012г. е задължителен за всички домашни любимци - кучета, навършили 4-месечна възраст. Ако стана собственик на възрастно куче без чип, съм длъжен в 7-дневен срок от придобиването да му поставя такъв. Неспазването на тези задължения може да ми донесе глоба от 200 лв.
- При регистрация нося със себе си паспорта на кучето, личната ми карта, копие от паспорта в 2 екземпляра от началната страница, където са данните на домашния ми любимец, както и тази с направените му имунизации и манипулации до момента.
- Отивам в отдел „Местни данъци и такси” към общината по постоянния ми адрес (седалище) и подавам Декларация за притежаване на куче.
- Декларацията попълвам на място. В нея посочвам личните ми данни, породата на кучето и кога съм го придобил. Ако налице са обстоятелства за освобождаването ми от годишна такса за притежаване на куче (посочени по-долу в т. 3), отбелязвам и тях. Прилагам и двете копията на паспорта.
- Декларацията подавам лично или чрез друго упълномощено от мен лице, което представя нотариално заверено пълномощно.
- След като декларацията ми бъде приета, получавам входящ номер, с който отивам на касата в общината и заплащам годишна такса от 24 лева за притежаване на куче. Получавам квитанция за платената такса, която е добре да пазя.
- Самата процедура по регистрация е много бърза и лесна и не отнема повече от 10-15 мин., стига преди мен да няма други чакащи.
Ако не направя регистрация в общината на домашния ми любимец в посочения 3 месечен срок, следва при проверка от контролните органи да ми бъде наложена глоба от 20 лв. до 200 лв.
2. Годишна такса за притежаване на куче заплащам:
- ежегодно до 31 март на съответната година;
- в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато съм го придобил след 31-ви март. Тогава дължа такса в размер една дванайста от годишната такса за всеки месец до края на годината, включително и за месеца на придобиването. За Столична община таксата е 2 лева на месец.
3. Кога мога да не заплащам изцяло или частично таксата за притежаване на куче?
Не заплащам едногодишна такса след поставяне на микрочип на домашния ми любимец за първата година от неговото регистриране.
Не заплащам никакви такси, ако кучето ми попада в следните категории:
- кучета-водачи на хора с увреждания;
- служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка (полицейски кучета);
- кучета, използвани за опитни цели;
- кучета, използвани от Българския червен кръст;
- кастрирани кучета;
- ловни кучета;
- такса не се заплаща и от развъдници (собственици), които отглеждат кучета с цел развъждане и членове на киноложки клубове, членове на Българската републиканска федерация по кинология или на други български или международни киноложки федерации, които извършват развъдна дейност на чистопородни кучета. (Съобщение за регистрация на кучета 5.11.2009 г.)
Актуализира: Велимира Бакалова
Образци:
ДЕКЛАРАЦИЯ по чл.117 от ЗМДТ за притежаване на куче
[toggles][toggle title="Източници"]
§ Наредба за придобиване, притежаване и отглеждане на домашни животни на територията на Столична община
Наредба за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община
Приложение 8 - относно размера на дължимата годишна такса
§ Закон за местните данъци и такси (ЗМДТ):
чл.116 - чл. 118, ЗМДТ - относно таксата за притежаване на куче.
§ Закона за защита на животните (ЗЗЖ):
чл. 37, ЗЗЖ - относно задължителната регистрация на куче при ветеринарен лекар;
чл. 39, ЗЗЖ - относно освобождаването от годишна такса за притежаване на куче.
§ Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД):
чл. 174, ЗВДМ - относно задължителната регистрация на куче при ветеринарен лекар;
чл. 175, ЗВДМ - относно освобождаването от годишна такса за притежаване на куче.
чл. 429 ЗВДМ - относно глобата при нарушение изискванията за регистрация на куче
[/toggle][/toggles]