Искам да преминавам, когато ми е нужно, през чужд имот или да прекарвам животни, вода или нещо друго през него така, че да не нарушавам закона, но и да мога да свърша работата си най – лесно. Има много варианти, но за целта първо трябва да се запозная с понятието сервитут.
Сервитутното право дава възможност на мен, като собственик на имот, да се възползвам от друг имот (непринадлежащ на мен) за определени нужди. Моята собственост се нарича „господстващ имот”. А другия имот се назовава „служещ имот”.
Сервитутите най - често биват използвани в практиката, когато става въпрос за земеделски земи. Ако аз, собственикът на земеделската земя, нямам достъп до обществен път, имам правото да се възползвам от служещия имот, за да преминавам, когато ми се налага. Това трябва да стане, след като се разбера със собственика. В този случай преминаването се учредява чрез писмен договор между страните с нотариална заверка на подписите.;Ако не се разбирам със собственика на този имот, ще трябва да премина през определена процедура.Каква е процедурата, през която трябва да премина, за да получа право на преминаване през чужда земеделска земя?
Когато няма споразумение между двете страни, обезщетението се изчислява, като се вземат под внимание следните критерии:
Важно!!!
Много е важно, преди да закупя имот, да проверя дали той не е обременен от някакво сервитутно право, защото по – късно това може да се окаже проблем за мен. Такива тежести на имота могат да ми изиграят лоша шега. Мога да проверя тази информация в имотния регистър или кадастъра. Възможно е сервитутното право да не е било отразено на едно от двете места, затова е хубаво да проверя и на двете.Интересно:Сервитутите са неделими права. Те могат да се упражняват изцяло в полза на всяка част от господстващия имот. Те тежат изцяло върху всяка част от служещия имот, дори и когато имотите бъдат разделени. Например, ако аз имам право на преминаване в имот А, но неговият собственик почине. Дори и след като имот А бъде разделен между наследниците на покойния собственик, аз ще продължавам да имам своето право на преминаване върху всеки един дял от имот А на наследниците. Сервитутните права може да се използват само за нуждите на господстващия имот. Ако съм собственик на служещия имот, нямам право да премествам правото на преминаване.[toggles][toggle title=Източници] Закон за устройство на територията (ЗУТ)чл. 192, ал. 1 ЗУТ – относно постигане на съгласие между страните за учредяване на сервитут;чл. 192, ал. 6 ЗУТ – относно срока за заплащане на собственика на служещия имот; Закон за енергетиката (ЗЕ)чл. 64, ал.3, т. 4 ЗЕ – относно неделимостта на сервитутите;чл. 64, ал. 3, т. 5 и 6 ЗЕ – относно използването на сервитутното право;чл. 65, ал. 1 ЗЕ – относно изчисляването на обезщетение; Закон за опазване на селскостопанското имущество (ЗОСИ)чл. 36 ЗОСИ – относно процедурата по изискване на сервитутно право;чл. 36, ал. 1 ЗОСИ – относно сервитут за преминаване; Закон за водите (ЗзВ)чл. 103, ал. 1 ЗзВ – относно същността на сервитутното право; Закон за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР)чл. 31, ал. 1 ЗКИР – относно вписването на сервитутни права върху имоти в кадастъра и имотния регистър;[/toggle][/toggles]
Автор и дата на последна актуализация на текста спрямо законодателството:
Николай
Стоянов
23.6.2017