Здравейте,
Живея под наем от 2-ри май 2022 г. и с хазяина ми подписахме стандартент едногодишен договор. На 17-ти януари т.г. получих обаждане от него, че апартаментът е пуснат в продажба и че трябва да отварям вратата на брокерите и потенциалните купувачи на апартамента, въпреки че подобна клауза в договора не съществува. Подобни огледи имаше почти всекидневно, което си беше допълнително неудобство.
На 11-ти февруари получих обаждане от наемодателя ми, че трябва да освободя апартамента на 2-ри март, защото има внесено капаро от купувач. При положение, че имам договор и съм бил напълно коректен (апартамента е напълно здрав и чист и всички сметки и наеми са платени) мога ли да заведа дело срещу наемодателя ми? За каква сума мога да предявя иск и какви са шансовете ми да го спечеля?
адв. Николина Митова
Здравейте,
в случая е приложима разпоредбата на чл. 237 от Закона за задълженията и договори. Предполагам, че сте сключили договора в писмена форма, без да е с нотариална заверка на подписите и вписан в Службата по вписванията.
“Чл. 237. (Ал. 1 доп. – ДВ, бр. 34 от 2000 г., в сила от 01.01.2001 г.) При прехвърляне на недвижим имот договорът за наем остава в сила спрямо приобретателя, ако е бил вписан в имотния регистър.
Договорът за наем, сключен преди прехвърлянето на имота, ако има достоверна дата, е задължителен за приобретателя до предвидения в него срок, но не за повече от една година от прехвърлянето. Ако няма достоверна дата и наемателят е във владение на имота, договорът е задължителен за приобретателя като договор за наем без определен срок.
Наемодателят дължи обезщетение на наемателя, ако последният бъде лишен от ползуването на наетия имот преди изтичане на наемния срок поради прехвърляне на имота.”
Препоръчително е да се консултирате с адвокат, който да прегледа договора.
Поздрави,
адв. Митова