Здравейте! През 2016г закупихме апартамент, ремонт , обзавеждане и т.н. Наложи се да заминем за чужбина. Преди да тръгнем отидох при касиерката на входа да и платя таксата за месеца в цял размер въпреки , че тъкмо беше започнал месеца и казах че заминаваме за чужбина да работим и незнаем кога ще се връщаме.
От тогава сме се прибирали 2019г и 2020г за около 20 дни отпуска, 2021 поради ситуацията с вируса не успяхме да се приберем до България , но 2021 разбрах, че домоуправителката ни е залепила бележка на вратата че трябва да плащаме вход в размер 12лв на месец както всички останали, без значение че не сме живеели там. Четох закона мисля за етажна собственост беше, където пише, че не дължим такса вход ако стоим по-малко от 30 дни за годината. Въпроса ми е как да подходя защото домоуправителя твърди и иска да плащам. Аз бих дал пари ако решат да освежат входа или има някакъв ремонт който трябва да се покрие, но не мисля че е редно да плащам ток стълбище, за чистачка и т.н. които нито пускам лампи, нито цапам след като отсъствам. Може ли някакво становище по въпроса, мога ли законово да се защитя ?
Dian_84читател
Плащане на такса вход в необитаем панелен апартамент?
Сподели
адв. Николина Митова
Здравейте, Диан,
многократно е поставян този въпрос във форума и е отговаряно. Дължите заплащане на разходите за ремонт, а за останалите случаи е приложим чл. 51, ал. 2 ЗУЕС –
“Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.”
Поздрави,
адв. Митова
За преглед на документи – тел. 0898 303092
Dian_84
Благодаря за отговора Ви!