Здравейте, назначена съм на длъжност с трудов договор със срок на изпитване от 6 месеца, на мястото на колега, който е в неплатен отпуск, поради смяна на длъжността с друга в институцията. Налага ми се да ползвам 30 дни неплатен отпуск, а съм все още в срок на изпитване. Имам ли право на това, каква причина трябва да изтъкна, тъй като нямам друга освен по семейни причини, по кой чл. от КТ трябва да ме пусне работодателя? Това ще рефлектира ли по някакъв начин на работодателя?
Сподели
адв. Николина Митова
Отговорът се съдържа в посоченото от мен – въпросът е дали работодателят ще прецени да предостави такъв отпуск на работника. Освен това, се касае за отговори във форум без преглед на документи и е най-добре да се консултирате с адвокат, който да Ви прегледа договорите.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
адв. Николина Митова
Здравейте, Деси Тенева,
съгласно чл. 160, ал.1 от Кодекса на труда, работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползвал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж. Както е видно от разпоредбата, неплатеният отпуск се разрешава по искане на работника или служителя, работодателя не може да предостави този вид отпуск без да е направено искане от лицето. Както е видно от разпоредбата, неплатеният отпуск се разрешава по искане на работника или служителя, но право на работодателя е да прецени дали да разреши този вид отпуск, както и неговия размер.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
Dessy Teneva
Да, но имам ли право по време на изпитателен срок да поискам такъв отпуск, това е въпросът!!!!