Имам 10 години трудов стаж по трудов договор в Почивна база на Министерски съвет Слънчев бряг и 6 години като държавен служител в НЗОК .Може ли да се разглежда този стаж като такъв в Администрацията на изпълнителната власт и на какво обезщетение при пенсиониране имам право?
Сподели
адв. Николина Митова
Законът за държавни служител се прилага по служебно правоотношение, а не по трудов договор. Ако имате служебно правоотношение със Заповед за назначаване като държавен служител в НЗОК, ще имате право на 2 заплати съгласно чл. 106 ЗДС при стаж от 6 години. Въпреки това, силно препоръчително е с документите да се консултирате с адвокат, защото отговорът, даден тук, е само въз основа на Вашите твърдения. Необходим е преглед на документи.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
tascho
Това,което сте посочили е напълно вярно ,но не е достатъчно по моя казус.
Става въпрос:
Можели моите 10 години стаж по трудов договор в Администрация на Министерски съвет и 6 години държавен служител в НЗОК да се разглеждат като общ трудов стаж в Администрация на изпълнителната власт и може ли с тези 16 години да претендирам за 6 заплати обезщетение при пенсиониране?
адв. Николина Митова
Не предоставяте достатъчно информация, но можете да прегледате разпоредбата на чл. 106 Закона за държавния служител – В случаите по ал. 1, т. 5 държавният служител има право на обезщетение в размер 50 на сто от месечната му основна заплата, определена към момента на прекратяване на служебното правоотношение, за всяка прослужена година като държавен служител, но не повече от 10 месечни основни заплати. Ако към момента на прекратяване на служебното правоотношение държавният служител е работил в същата администрация през последните 10 години, той има право да получи 6 месечни основни заплати, а когато е работил по-малко от 10 години – 2 месечни основни заплати, когато това е по-благоприятно за него. Това обезщетение може да бъде получено само веднъж. Обезщетението се дължи и в случаите, когато служебното правоотношение е прекратено едностранно от държавния служител или по взаимно съгласие и към момента на прекратяването държавният служител е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Обезщетението не се дължи, когато държавният служител е получил обезщетение поради придобиване право на пенсия на основание на специален закон.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092