Здравейте,
Имам следния сериозен проблем и ще съм благодарна, ако някой може да даде съвет.
Собственика на фирмата , в която работя се намира в болница, в кома вече от 15 дни. Съответно не се знае какви ще бъдат умствените последствията от отока на мозъка и изхода от ситуацията. Той е и собственик и управител. Съответно няма друго опълномощено лице, което да управлява финансите и фирмата. Счетоводителката трърди, че няма права , за да ни изплати заплататите и осигуровките. Това може да се случи само след одобрение от страна на собственика чрез код изпратен на телефона на собственика от банката, но това няма как да се случи предвид,че е в кома. Собственика на фирмата няма наследници. Единствено баща му, който е на 80 години и може да има права върху фирмата и то само ако се случи смърт на собственика. Какво можем и трябва да направим в такъв случай? Понеже и сметките на фирмата за наем,ток и други разходи си вървят. Счетоводителя не казва нищо.
И още един въпрос: Как мога да напусна фирмата и да си подам едномесесечно предизвестие за напускане, след като няма управител или собственик, който да го подпише. Какъв би бил реда за напускане при такава ситуация?
адв. Николина Митова
Здравейте, Кристи,
относно прекратяване на трудовия договор е приложима разпоредбата на чл. 327, ал. 2 от Кодекса на труда –
В случаите по ал. 1, т. 10 /работодателят преустанови дейността си/, когато работникът или служителят не може да подаде писменото си заявление за прекратяване на трудовия договор, поради това че работодателят, лицето, което го представлява, или лицето, определено да получава кореспонденцията на работодателя, не могат да бъдат намерени на адреса на управление, посочен в трудовия договор, заявлението може да се подаде в инспекцията по труда по седалището или адреса на управление на работодателя. Заявлението може да се изпрати в инспекцията по труда с препоръчано писмо с обратна разписка или по електронен път подписано с усъвършенстван електронен подпис, усъвършенстван електронен подпис, основан на удостоверение за електронни подписи, или квалифициран електронен подпис, съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (OB, L 257/73 от 28 август 2014 г.) и на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Ако след проверка, извършена съвместно от контролните органи на инспекцията по труда, Националния осигурителен институт и Националната агенция за приходите, се установи, че действително работодателят е преустановил дейността си, трудовият договор се смята прекратен от датата на завеждане на заявлението в инспекцията по труда по седалището или адреса на управление на работодателя.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
kristy
Благодаря Ви за отговора.