Аз и сестра ми сме наследнички на починалата ни леля. Леля ми беше вдовица и няма деца. Нейна наследничка е и живата и по-възрастна сестра.
Леля ми притежаваше апартамент, за който полагаме грижи двете със сестра ми /поддръжка и плащане на сметки/.
Имам няколко въпроса във връзка с унаследяването и регистрацията на апартамента:
1. Каква част от наследството получаваме съответно живата ми леля, сестра ми и аз /като деца на починалата ни майка-сестра на починалата леля/?
2. Сестра ми и аз длъжни ли сме да предприемем стъпки за встъпване в наследството или е достатъчно да декларираме имота в Общината по местоживеене на леля ми? Какви са съответните срокове?
3. Трябва ли да плащаме някакви данъци и в какъв размер при встъпване в наследство за апартамент?
4. Как се постъпва, ако живата ми леля /сестрата на починалата/ не пожелае да встъпи в наследството в съответния срок?
Тасевачитател
Какво трябва да направя като наследник на починалата ми леля?
Сподели
адв. Николина Митова
Следва да имате предвид разпоредбата на чл. 10, ал. 2 от Закона за наследството – починалите преди наследодателя негови братя и сестри се заместват само от своите деца или внуци. Ако е такава хипотезата, Вие замествате със сестра Ви починалата Ви майка като наследници на леля Ви.
Достатъчно е да се снабдите с удостоверение за наследници и да подадете съответните декларации по чл. 14 Закона за местните данъци и такси в общината.
Съгласно чл. 31, ал. 2 от закона за местните данъци и такси данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения, т.е. Вие със сестра Ви дължите данък наследство.
Съгласно чл. 51, ал . 1 от Закона за наследството по искане на всеки заинтересуван районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Касае се за съдебна процедура и е препоръчително да Ви представлява адвокат.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092