често ми се случва да ме спират полицаи и да ми искат лична карта както и да ми проверяват вещите, особено около протести. има ли закон, който позволява това да се случва без причина, рутинно? задължено ли съм да отговарям на каквито и да било техни въпроси напр. къде живея/къде отивам? около протести често проверяват чанти, имат ли право (тъй като няма данни, че нося опасни/забранени предмети)? и, главното е, ако отговорът на някои от тези е “не” и аз им откажа – могат ли да ме арестуват, ако им скимне?
прочетох, че
“Всеки път при извършване на обиск полицаите са длъжни да съставят протокол. Той се подписва от полицейския орган, от един свидетел и от мен. Полага ми се един екземпляр от него.”
мога ли да им откажа обиск без свидетел и ако го направя, могат ли да намерят основания да ме арестуват?
Проверки на лични документи и вещи от ‘органи на реда’
Сподели
адв. Николина Митова
Съгласно чл. 70 от Закона за МВР “полицейските органи могат да извършват проверки за установяване самоличността на лице:
1. за което има данни, че е извършило престъпление или друго нарушение на обществения ред;
2. когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпления и при образувано административнонаказателно производство;
3. при осъществяване на контрол по редовността на документите за самоличност и пребиваване в страната;
4. на контролен пункт, организиран от полицейските органи;
5. по искане на друг държавен орган за оказване на съдействие при условия и по ред, предвидени в закон.
(2) Установяването на самоличността се извършва чрез представяне на документ за самоличност на лицето, сведения на граждани с установена самоличност, които познават лицето, или по друг начин, годен за събиране на достоверни данни.”
Според чл. 81 (1) “полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица:
1. в случаите по чл. 70, ал. 1, т. 1, 2 и 4, чл. 71, ал. 1, т. 1 и 3 и чл. 72, ал. 1, т. 3, 4, 6 и 7;
2. когато са налице достатъчно данни, че се укриват вещи, свързани с извършено престъпление или нарушение;
3. (доп. – ДВ, бр. 97 от 2017 г.) преди съпровождане или настаняване в специален дом за временно настаняване на чужденци, когато е приложена мярка за административна принуда по ред, определен в закон или е издадена заповед за краткосрочно настаняване по чл. 44, ал. 13 от Закона за чужденците в Република България;
4. в други случаи, определени със закон.”
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092