Предстои ми да подам молба за заличаване на ипотека за имот, закупен на публична продан от ЧСИ, и се сблъсках с 2 проблема. Този въпрос изглежда е доста спорен и съдиите го тълкуват по различен начин…
Според Правилника за Вписванията чл. 19 (2) за да се заличи ипотека върху имот, продаден на публична продан, трябва да се подадат следните документи в АВ:
1. молба за заличаване,
2. влязло в сила и вписано в книгите за вписванията постановление за възлагане на недвижимия имот,
3. удостоверение, издадено от ЧСИ, че купувачът не е поел ипотеката по съгласие с ипотекарния кредитор по реда на чл. 175, ал. 2 ЗЗД.
Само че в АВ в съответната община съдията по вписванията заяви че изисква и:
4. съгласие от банката-кредитор за заличаване на ипотеката, и
5. информация за ипотеката – която мога да извадя от АВ срещу заплащане
Проблем 1 – Свързах се с Банката-кредитор, където се позоваха на чл. 19 от Правилника и казаха че не е необходимо да ми издават съгласие.
Адвокат ме посъветва да подам само първите 3 документа и при отказ, да обжалвам (което е безплатно) и би трябвало да завърши с решение в моя полза. Това така ли е действително?
—
Проблем 2 – Бланката (Молба), която може да се свали от страницата на АВ включва една формулировка, която ми се струва объркваща:
Моля, да разпоредите вписването, отбелязването или заличаването на
следния акт:
………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………..
Прилагам следните документи:
1. От посочения акт:……………..броя
Ако искам да се заличи ипотеката, не би ли трябвало да я приложа тъй като тя е “посочния акт”? Т.е. трябва да поискам и платя в АВ за информация за ипотеката?…
Ако пък вместо това с молбата поискам да се впише удостоверението от ЧСИ, което имам (без да прилагам документ за самата ипотека), то това равнява ли се на заличаване на ипотеката?
Каква трябва да се формулировката, за да е изрядна молбата?
адв. Николина Митова
Правилно Ви е посъветвал колегата адвокат, още повече, че същият е прегледал приложимите документи по случая, а във форума можете да получите отговор само въз основа на посоченото от Вас без преглед на документи. По правило банката би следвало да Ви предостави нотариално заверено съгласие за заличаване на ипотеката. Съгласно чл. 175, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите “с извършването на публична продан на имота всички ипотеки върху него, както и всички вещни права, учредени след първата ипотека, се погасяват. Ипотекарните кредитори имат право на предпочтително удовлетворение от цената по реда на ипотеките си.”
Относно втория въпрос – следва да поискате заличаване на ипотеката .
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
daniel_98
Благодаря за отговора!
daniel_98
Както очаквах, съдията е отказал да заличи ипотеката само въз основа на посочените в правилника документи (молба за заличаване, влязло в сила и вписано в книгите за вписванията постановление за възлагане, удостоверение, издадено от ЧСИ, че купувачът не е поел ипотеката ). Още чакам да получа определението.
Има ли някакви специфики при подаването на жалба? Трябва ли да се цитират някакви членове, или предишни решения на съда по подобни казуси?