Привет, имам един интересн казус, който засяга близък за мен човек наречен “Х” работещ във фирма наречена “Z”. Човекът Х е спрян през работно време от ДАИ и му е съставен акт или ФИШ/АУАН/НП поради безотоговорност на фирмата Z за поддръжка на камионите им. Някаква течност била със срок на годност от преди 10 години.
Оказало се, че ако голобата е на името на фирмата може да възлиза на 50 000 лева, ако е на служителя 4 000. Z и Х се споразумели глобата да е на името на Х (служителя), като на следващия ден същият е принуден на напусне (с предизвестие).
Питаенето ми е:
Длъжен ли е собственикът на фирмата да заплати глобата, която е на името на служителя или не?
Ако откаже да го направи, служителят може ли да потърси правата си след като глобата е на неговото име или е обречен?
Ако работодателят реши да обжалва наказателното постановление колко може да се проточи това, понеже служителят е с отнет талон и това е в голям ущърб за него?
Благодаря!
адв. Николина Митова
Здравейте, г-н Капитански,
съветът ми е познатият Ви да се консултира с адвокат, на който да предостави наказателното постановление за преглед и обжалване. Срокът за обжалване е седмодневен и няма много време за реакция.
Административнонаказателната отговорност е лична и работодателят не е длъжен да заплати глоба, наложена на физическо лице. Ако няма съставено писмено споразумение в посочения от Вас смисъл между работник и работодател, не виждам основание работникът да търси плащането от работодателя.
Относно сроковете, в които може да се води съдебно производство – зависи дали се касае за София или за провинцията.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
vkapitanski
Привет, адв. Николина Митова,
Да това с предаването на информацията прави нещата неясни.
Благодаря Ви отново за помощта и съветите!
Поздрави,
Васил
адв. Николина Митова
Могат да се обжалват наказателни постановления, в които е посочена и съответната глоба, а срещу акт за установяване на административно нарушение може да се съставят писмени възражения в 3 дневен срок от връчването. Още веднъж Ви посочвам, че с документите служителят следва да посети адвокат, който да ги прегледа, тъй като става препредаване на информация и не е съвсем ясно за какво става въпрос.
В случай че няма налагане на наказание отнемане на право за управление на МПС, служителят може да управлява същото с наказателното постановление, съответно с АУАН.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092
vkapitanski
Получих още малко разяснения по случая, глобите (4 акта) са за АДР оборудване – доколкото разбрах в актовете пише и името на фирмата и името на физическото лице. Това промения ли поне малко нещата споменати по – горе?
Излиза, че и фирмата има полза от обжалването на акответе, в такъв случай кои страни трябва да участват в обжалването: само фирмата, служителят или и двете?
Ако обжалването се проточи и служителят остане дълго време без талон ще има ли право да управлява автомобил през това време? Служителят се притеснява, че дълго време ще остане без такъв, предоплагам, че тези притеснения са свързани с намирането на нова работа.
Благодаря!
vkapitanski
Здравейте, адв. Николина Митова,
Благодаря!