Здравейте!
Имам няколко въпроса свързани с дропшипинг търговията на които търся отговор за да взема информирано решение какво да правя и как да постъпя, така, че да нямам проблем с данъчните власти.
1) Първия ми въпрос е под каква форма е най-удачно да се регистрирам така, че да мога да си приспадам ДДС-то което плащам при закупуването на стоките и за да избегна начисляването на ДДС от платформи като eBay, ETSY и т.н. или ако ми бъде начислявано то да мога да си го приспадна края на месеца след това тъй като аз реално не го притежавам продукта, който продавам, не го складирам или поне не го складирам от мое име а просто се явявам посредник между двете страни (продавача – търговеца и купувача), които често случаи се намират в различни точки на земното кълбо. Работя с търговци от Китай, Америка, Канада понякога и от България и продавам стоките чрез платформи като eBay, ETSY и др. както и мой личен уеб сайт на купувачи в различни точки по света. Пример – качвам обява на стоки от АлиЕкспрес в някоя платформа за онлайн търговия или на моя личен уеб магазин и продавам същата стока с надценката която съм си сложил на купувач в Канада. Но плащам два пъти ДДС. Един път ми бива начисляван VAT от ETSY и след това втори път Sales Tax от АлиЕкспрес за продукта, който изпращам на купувача в Канада. Та искам това ДДС да мога да си го възстановя. Четох, че е най-удачно да съм ЕООД и да съм регистриран по чл.100 за ЗДДС. Ще съм благодарен ако се включи някой запознат юрист или счетоводител за да разясни подробно какви са възможностите.
2) Тъй като често пътувам извън България въпроса ми е какво се случва с фирмата ми в България ако реша да се преместя и живея 2-3 години или повече в САЩ или друга държава в ЕС. На коя държава трябва да плащам данъци ? В Закона е записано там където се намират жизнените ми интереси тоест където имам семейство. Лично аз не съм женен, нямам деца. Имам възрастни родители в България и роднини. Това означава ли пак, че попадам под тези “жизнени интереси” и съм длъжен да плащам данъците си в България независимо, че пребивавам в друга държава и онлайн магазина ми е регистриран в САЩ и има ли значение къде е регистриран онлайн магазина където продавам или платформата за това къде съм длъжен да плащам данъците си ?
3) Тъй като имам SSN (Social Security Number) и документи да мога да се осигурявам в САЩ възможно ли е въпреки, че се намирам в България да си плащам данъците в Америка тъй като там е малко по-облекчена процедурата за физическите лица и самонаетите от към данъци върху доходите и така да избегна ненужното регистриране на фирма в България и да плащам тук данъците си ?
4) Как се процедира с фактурите тъй като повечето търговци от които закупувам стоката са физически лица и не моат да ми осигурят фактури от които после да си водя счетоводството и/или да си приспадам начисленото ДДС. Например когато купувам стоки от иБей и ги препродавам на друг във Великобритания например доста често продавача няма възможност да ми издаде фактура (INVOICE) а и eBay също не предлагат такава опция когато само купуваш стоки от платформата им. Мога ли сам да си създам такава фактура от която после да мога да си искам приспадане на ДДС-то от НАП ?
Знам, че е малко объркващо за някои но искам да Ви кажа, че на Запад тези правила са много добре уредени в законодателството им и се дава възможност на такива бизнес услуги да работят без да се притесняват от санкции или налагане на глоби от данъчните служби. Тук разбирам, че за всеки изкаран лев от такъв вид дейност дължиш данък, трябва да имаш счетоводство и още куп бумаги докато бизнеса ти се намира в етап на развитие и нямаш високи доходи, за да покриеш всички тези изисквания и разходи. А ако не успееш идват чиновниците и те санкционират без да им пука, че ти въпреки, че съвестно искаш да си на светло и да си плащаш не ти дават възможност бизнеса ти да диша и да можеш да си стъпиш на краката. Но това е една друга тема на разговор. Ще съм благодарен, ако може някой да отговори на въпросите по-горе. Оставам отворен за допълнителни въпроси или разисквания! Благодаря!
адв. Николина Митова
Здравейте, г-н Сабриев,
преди всичко въпросите Ви са много и от такъв характер, че налагат консултация с адвокат или счетоводител, а не да разчитате на отговор във форум. Но най-общо – в данъчното законодателство е определено какво се разбира под “местно лице”.
Критериите, по които дадено физическо лице се квалифицира като “местно “ по смисъла на ЗДДФЛ, са регламентирани в разпоредбите на чл. 4 от закона. Съгласно неговата ал. 1 местно физическо лице без оглед на неговото гражданство е лице:
– което има постоянен адрес в България или
– което пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период, или
– което е изпратено в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство, или
– чийто център на жизнени интереси се намира в България.
Начинът, по който са формулирани обстоятелствата, при които дадено физическо лице се приема за местно за целите на подоходното облагане, показва, че наличието дори само на един от изброените критерии е достатъчно, за да се приеме, че дадено физическо лице е местно по смисъла на ЗДДФЛ.
Т.е. не би следвало да Ви третират като местно физическо лице по смисъла на българското законодателство съгласно посоченото от Вас в т. 2.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092