Здравейте, казуса е следния:
При търговия с финансови инструменти, използвайки български брокер (като Елана Трейдинг или Карол например) данъчната ставка е 10% за физическите лица, като се подава декларация по чл. 50 ежегодно.
А какво е положението, когато се търгува чрез американски брокер, разрешен и интегриран за използване в България (Tastyworks). СИДДО със САЩ влиза ли в действие? По какъв начин ? Обект ли е физическото лица на данъчно облагане в САЩ (до колкото съм запознат данъка е 30%) ? Елиминирано ли е облагането в САЩ в този случай поради СИДДО?
Благодаря предварително.-
Shar3thefunчитател
Облагане на доходи от финансови инструменти – САЩ
Сподели
адв. Николина Митова
Здравейте,
казусът Ви е сложен, свързан е с прилагане на СИДДО и предполага консултация с адвокат. Също така, можете да отправите и писмено запитване към НАП.
Относно СИДДО със САЩ – “лихвите, възникнали в едната договаряща държава и платени на местно лице на другата договаряща държава, могат да се облагат с данък в тази друга държава.
2. Въпреки това тези лихви могат да се облагат с данък и в договарящата държава, в която възникват, и съобразно законодателството на тази държава, но когато притежателят на лихвите е местно лице на другата договаряща държава, така наложеният данък няма да надвишава 5 процента от брутната сума на лихвите.
Терминът “лихви”, използван в този член, означава доходи от вземания за дълг от всякакъв вид независимо от това, дали са обезпечени или не с ипотека и носещи или не правото на участие в печалбите на длъжника, и по-специално доходи от държавни ценни книжа и доходи от бонове и облигации, включително от премии и бонуси, свързани с такива ценни книжа, бонове или облигации, както всякакъв друг доход, който е подчинен на същия данъчен режим, като доходи от предоставен заем в съответствие със законодателството на договарящата държава, в която възниква доходът.
Поздрави,
адв. Николина Митова
тел. 0898 303092